Skagen d. - 6. årgang Nyheder til dig - leveret på en miljøvenlig måde ! - en SkagenMedia.dk produktion
Se MÆRKEDAGE og NAVNE på "BAGSIDEN" - DØDSANNONCER - nederst på forsiden

25. august 2012 - kl.13:38 - af: Michael Egelund (WebRedaktør)

region_presse_600x250

Nordjyske børn leger ikke i forurenet jord


Forældre kan sende deres børn i institution i Nordjylland uden at frygte, at legepladsen er forurenet. Region Nordjylland har gennemgået samtlige børneinstitutioner i regionen og kun fundet fire, der krævede opgravning og udskiftning af jord.

Børn har det med at prøvesmage den jord, de leger på – og det kan de nu trygt gøre i alle nordjyske børneinstitutioner, i hvert fald uden risiko for at indtage et forurenet måltid.

Trygheden kommer takket være en målrettet indsats, hvor Region Nordjylland har gennemgået samtlige børneinstitutioner i regionen for jordforurening.

- Børn i 0-6 års alderen er meget mere udsatte og følsomme over for jordforurening end voksne. Derfor er det så vigtigt, at vi som region forhindrer og forebygger skadelig virkning fra jordforurening i børneinstitutioner især, men naturligvis også generelt i forhold til grundvandet, menneskers sundhed og miljøet i øvrigt, siger Ole B. Sørensen (V), der er formand for det rådgivende udvalg for regional udvikling i Region Nordjylland.

Nordjylland mindre forurenet end andre landsdele

Fra 2008-2012 har Region Nordjylland indsamlet historiske oplysninger på samtlige børneinstitutioner i hele regionen og dermed lavet ikke færre end 504 miljøhistoriske redegørelser.

Regionen har på baggrund heraf udført forureningsundersøgelser i 102 børnehaver, og kun fire steder var det nødvendigt at opgrave og bortskaffe forurenet jord.

Det svarer til ca. 1 % af de undersøgte institutioner. Dermed ligger Nordjylland lavere end gennemsnittet i Danmark, hvor der i op mod 4 % af børneinstitutionerne er fundet forurening i en grad, der krævede oprydning.

De påviste forureninger er typisk fra tidligere tiders industrier i byerne eller situationer, hvor forurenet jord er tilført ved bygge- og anlægsarbejder.

Indsatsen er gennemført i dialog med kommunerne og i særdeleshed med de berørte institutioner, og der er lagt stor vægt på at informere om baggrund, omfang og resultat af undersøgelserne – samt naturligvis, hvad de har betydet for de enkelte børneinstitutioner.

Fakta

Den særlige indsats over for jordforureninger i børneinstitutioner i Region Nordjylland i perioden 2008-2012 har kostet 9,2 mio. (inkl. pilotprojekt).

De fire steder, hvor der blev bortgravet forurenet jord, er:

• Vejgaard Børnehave, Aalborg

• Børnehaven Stjernen, Aalborg

• Vaarst Børnehave, Vaarst

• Børnegruppen Skovtrolden, Bedsted

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

SkagenMedia Konvertering
E-mail dette indlæg



Denne artikel er lukket for kommentarer.