Skagen d. - 6. årgang Nyheder til dig - leveret på en miljøvenlig måde ! - en SkagenMedia.dk produktion
Se MÆRKEDAGE og NAVNE på "BAGSIDEN" - DØDSANNONCER - nederst på forsiden
SkagenMedia Konvertering

21. september 2012 - kl.13:08 - af: Michael Egelund (WebRedaktør)

vingaard_skytte_600x250

Vinhøsten er i hus !


Danmarks nordligste vingård har fået høsten i hus. Jakob Skytte og hans kone etablerede vingården i 2008, men det er først i år der bliver produceret vin.

“Vi har høstet ca 40 kg druer som har givet ca 20 liter most, eller ca 25 flasker vin” , fortæller Jakob Skytte.

Der bliver ikke sat nogen af flaskerne til salg, da det er hobbybrug endnu.

“Man kan vist roligt kalde det for liebhaveri, for hvis vi skulle have alle omkostninger dækket, ville hver flaske koste ca 700,- kr !!! slutter Jakob Skytte.

Det er meningen at vinen skal laves mousserende a’la champagne.


Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

E-mail dette indlæg



2 kommentarer til: “Vinhøsten er i hus !”

  1. jimmi flyvholm den: 21 september - 2012 19:21

    det ser virklig spændene ud det er jo en stor kunst at lave god vin,
    hvem ved måske kan det komme på vinkortet på skagen resturent en dag det glæder jeg mig til ,og jeg venter gerne et par år.
    lykke til Jakob kh.Jimmi Flyvholm.

  2. Jacob Schultz den: 22 september - 2012 16:15

    Tillykke med høsten. Jeg venter i spænding på resultatet. Hvis Jakob lover ikke at træde op i karret med sine bare tæer i størrelse 48, melder jeg mig også gerne til at smage på boblerne.