Ny bestyrelse i Skagen Havn ser muligheder

Lufthavnsdirektør Søren Svendsen er et af de nye ansigter i Skagen Havns bestyrelse.

Ny bestyrelse i Skagen Havn ser muligheder

6. juli 2014 - kl. 7:22 - af

Skagen Havn har fået en ny bestyrelse, der har fokus på, at udnyttet de forretningsmæssige muligheder bedst muligt, som den store havneudvidelen giver. Den nye bestyrelse vil i et samspil med Skagen by, Frederikshavn Kommune og Region Nordjylland arbejde for at skabe mere vækst.

Frederikshavn Kommune har udnævnt tre nye bestyrelsesmedlemmer til Skagen Havn. Det er Aalborgs Lufthavns direktør Søren Svendsen, Managing Director for Maersk Broker Agency, Stig Duus Enslev og Niels Arnold Lund, direktør i Board Governance.

Tre nye herrer i bestyrelsen vil sammen med de fire lokalt forankrede bestyrelsesmedlemmer have fokus på Skagen Havns forretningsmæssige muligheder og tiltrække nye virksomheder til havnen.

De nyvalgte bestyrelsesmedlemmer kender ikke specifikt til Skagen Havn, men rigtig meget til til moderne bestyrelsesarbejde, der blandt andet indebærer, at de tidsmæssigt committer sig til at arbejde for Skagens Havns mange muligheder langt ud over de gange, hvor de mødes til bestyrelsesmøderne.

Muligheder

Aalborg Lufthavns direktør Søren Svendsen er en af de bestyrelsesmedlemmer, der har trukket i arbejdstøjet. En af hans spidskompetencer i bestyrelsen er at tiltrække alle de forretningsmuligheder, som Skagen Havn har.

– En organisation skal passe på med at sætte grænser for sig selv. Man skal blive ved med at se muligheder. Min erfaring fra Aalborg Lufthavn viser, at vi har fået markedsandele, som, vi slet ikke troede, var mulige, fordi vi ikke har haft nogen grænser for, hvor store vi kan blive, siger han. Han ser mange paralleller i hans eget arbejde i Aalborg Lufthavn og den store turisme, som de mange krydstogtskibe, der ligger til i Skagen Havn, genererer.

Krydstogter

Managing Director for Maersk Broker Agency, Stig Duus Enslev ser også store muligheder for Skagen Havn især pga. Skagen Havns geografiske placering.

– Der sejler store 60.000 skibe i det stræde, så der er masser af muligheder for, at Skagen Havn er der, hvor skibene skal serviceres især med den kommende bunkerstation, siger han.

Et andet område, som Stig Duus Enslev kender rigtig meget til er krydstogtskibe.

– Skagen Havn har selv fokus på det store potentiale, der ligger i at få endnu flere krydstogter til Skagen, her vil jeg kunne byde ind med viden og netværk.

Ny bestyrelse

Niels Arnold Lund er direktør for Board Governance, der udvikler og træner bestyrelser og bestyrelsesmedlemmer, tidligere har han været direktør for Storkundeområdet i Spar Nord.

– Bestyrelsesmedlemmer skal være værdiskabende, og det bliver vi kun i Skagens Havns bestyrelsen, hvis vi spørger os selv, hvad vi som bestyrelsesmedlemmer kan hjælpe direktionen på Skagen Havn med, så de kan lykkes endnu bedre, siger Niels Arnold Lund.

Han ved godt, at langt de fleste bestyrelser i Danmark bruger deres arbejde på kontrol og opfølgning af direktionen, men sådan skal Skagen Havns bestyrelse langt fra arbejde.

– Man må aldrig glemme kontrol og opfølgning, men man kan sagtens tilrettelægge bestyrelsesarbejdet sådan, at det ikke fylder, og samtidig fokusere på det fremadrettede arbejde, der skaber resultater.

Facts om Skagen Havns bestyrelse:

Skagen Havn er organiseret som en kommunal selvstyrehavn, og ejes af Frederikshavn Kommune. Havnens overordnede ledelse varetages af en havnebestyrelse på syv medlemmer, heraf er to valgt af Frederikshavn byråd. Den daglige ledelse varetages af havnedirektør Willy B. Hansen.

12 kommentarer til “Ny bestyrelse i Skagen Havn ser muligheder” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

12 kommentarer til “Ny bestyrelse i Skagen Havn ser muligheder”

  • Lige til Info.

    Det er ikke kun Skagen Havn der har fået ny Bestyrelse.

    Frederikshavn Havn har også fået ny bestyrelse.

    Og det er meningen at alle virksomheder som kommunen er “Blandet ind i ” skal have nye og mere professionelle bestyrelser . Årsagen kan man ikke læse om. Men mon ikke det er for at komme væk fra noget af alt det Kammerateri der tidligere har præget bestyrelserne.

  • Poul Jakobsen SIC

    Hej Flemming

    Jeg kan forstå at du lever af luftkasteller og jeg hører meget gerne om det er noget

    du har succes med og hvor mange arbejdspladser det har genereret.

    Jeg tror at havneudvidelsen er en død sild og hører meget gerne om

    de mange nye arbejdspladser, som olieanlægget vil medføre.

    Behovet er jo allerede dækket af andre firmaer på havnen.

    Der er lagt låg på sagen i Frederikshavn Byråd og vi får aldrig sandheden om

    hvorfor bestyrelsen blev sat på porten.

    MVH

    Poul

  • Flemming Christensen

    Hej
    Nu kan alle jo ikke leve af luftkasteller og trykudligningsrør. Der skal jo også nogle arbejdspladser til byen. Ihvertfald såfremt vi er interesserede i at yngre arbejdsdygtige og leveringsdygtige i børn vil bo i byen.
    Lad os nu lade sagen med olieanlægget gå sin gang og så kan projektet vel tilpasses, hvis det af en eller anden grund strider mod diverse love og forordninger.
    Men – det kunne da alligevel være interessant at høre hvorfor bestyrelsen er ændret.

  • Poul Jakobsen SIC

    Kære Venner

    Der er ni indsigelser imod den mangelfulde VVM undersøgelse

    vedr. tank anlægget på Skagen havn, som nu hænger i en meget tynd tråd.

    Der er en indsigelse fra DN, som får opsættende virkning i Naturklagenævnet

    Hertil kommer en indsigelse fra Forsvarets bygningstjeneste, som gør gældende at

    tankanlægget kommer til at skygge for radarovervågningen af Aalbæk bugt.

    Det kan betyde at tankanlægget skal nedgraves og begrænses i højden, hvis det

    imod forventning realiseres om nogle år, når projektet opfylder dansk

    miljølovgivning.

    Øvrige indsigelser bakker op bag DN’s indsigelse og kræver at der ikke

    dispenseres fra lovgivingen.

    Jeg håber at Kartensen fortsætter med successen og kan bruge det nye

    havneanlæg i fremtiden.

    Søren er god til det med flyvemaskiner og tak for det

    Karstensen er god til det med skibe og Tage Rishøj skulle nok have været i

    havnebestyrelsen.

    Det er som om at man forsøger at skjule noget ved at fytte fokus.

    MVH

    Poul

  • Kurt Kirkedal Jensen

    Skulle stå: af jeres arbejde

  • Kurt Kirkedal Jensen

    Det lyder spændende med en ny bestyrelse. Det er altid godt at få nye øjne til at se på mulighederne for en virksomhed.
    Havnen er Skagens nerve og fortjener en fokuseret bestyrelse.
    Jeg vil ønske jer held og lykke med jeres nye arbejde og ser frem til at se resultaterne fjernes arbejde
    Mange sommerhilsen
    Kurt Kirkedal Jensen

  • Karin nordmann

    Jeg kender et firma. De betalte 50 mandetimer extra hver dag de lå i Hirtshals Havn, så meget billigere var det at ligge der!
    Plus alt det, som de 50 mænd ville bruge hver dag i Skagen. ( sikkert en del mere en krydstogtpassagererne!)

    Når man er i den aldersgruppe, der krydser atlanten og forstår sig på nethandel, så er danske varer momsfri og 20% billigere, hvis man får det tilsendt. Hvem gider så slæbe Royal Copenhagen og Georg Jensen sølvfade eller for den sags skyld Ecco Sko med rundt på turne.
    Det er har for mig en opblæst , men også skjult dagsorden! Måske oilehavn?

  • Poul Jakobsen SIC

    Skagen Havn er Danmarks største rodebutik, som man kan konstatere ved selvsyn

    hvis man kører en tur til havnen.

    Når man kører ind i rundkørslen ved Karstensen ser man et kunstgaleri og den

    næste ejendom er kunstgaleri uden kunst, som nu har stået tomt i artier.

    Når vi fortsætter ud på den nye havn ser vi på højre hånd, mange små nye skure

    hvor der primært nydes kolde øl.

    Skipperskolen kunne have været placeret i det fejlslagne Utzon byggeri på

    Bøjlevejen. Søfartsskolen i Marstal ligger jo heller ikke på havnen.

    Jeg har stor respekt for Søren Svendsen, men det er et fuldtidsjob at rydde op på

    Skagen med tomme auktionshaller og nu også tøjbutikker på rad og række.

    Vi må håbe at Karstensen kan bruge den nye havnekaj til deres aktiviteter og at

    man nu stopper den tåbelige lavpris tankstation, som vil forpeste store dele af byen

    Ikke flere fejltagelser tak

    MVH

    Poul

  • Gad vide hvor mange virksomheder der er blevet afvist
    Skagen havn ønsker ikke fremgang for byens virksomheder
    Tror de er blevet for fine til normale virksomheder

  • Michael Egelund (WebRedaktør)

    Skagen Havns bestyrelse består i øvrigt af følgende:

    Bjarne Kvist, Byrådsmedlem
    Pia Karlsen, Byrådsmedlem
    Mikal Nielsen, Havneassistent/Lods
    Repræsentant fra Skagen Havneforum, endnu ikke besat.

  • Poul Jakobsen SIC

    Helt ærligt hvad sker der egentlig på Skagen havn

    Bestyrelsesformand Verner Broberg har forladt bestyrelsen sammen med advokat

    Jens Stadum

    Jeg har tidligere givet udtryk for at havneudvidelsen er et flop af dimensioner,

    som ikke har nogen troværdighed i denne verden.

    Byrådet må nu forklare, hvad der er sket på Havnen og årsagen til at der er sket

    udskiftninger I bestyrelsen.

    MVH

    Poul

  • Der nævnes 3 nye bestyrelsesmedlemmer, hvem trådte ud og hvem er de sidste 4 bestyrelsesmedlemmer? Håber man har sorteret rigtig

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ny bestyrelse i Skagen Havn ser muligheder' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER