GF 76: Ledere blev hædret

Bente Carlsen, Lone Flyvholm og Rigmor Sørensen. Gert Nielsen var ikke til stede ved opvisningen.

GF 76: Ledere blev hædret

14. marts 2017 - kl. 16:39 - af

Ved gymnastikforeningens opvisning i lørdags blev fire ledere hædret for mange års frivilligt arbejde i GF76. Der er ca. 50 dygtige og engagerede ledere i foreningen, og denne gang var der altså fire af dem der havde jubilæum.

Formand, Alice Petersen delte blomster og diplomer ud og hun sagde bl.a til jubilarerne:

Gert Nielsen: Du har i 10 år haft ansvaret for herremotionen på holdet “Mavetrimmeren”. Vi vil fra GF76´s side takke dig for din gode stabile indsats, og vi håber du vil fortsætte arbejdet i mange år fremover.

Rigmor Sørensen: Vi vil gerne takke dig for dit store arbejde i foreningen igennem 20 år, deraf 6 år i bestyrelsen. Du har været en rollemodel for mange nye ledere og med stor fantasi givet spændende og sjove opvisninger. Du vil fra i dag være Æresmedlem af vores forening.

Lone Flyvholm: Du brænder for gymnastikken, er altid meget velforberedt, engageret og stabil, og når du påtager dig en opgave kan vi regne med dig. Du har været aktiv leder i 20 år og kender historien, værdierne og du har fået gymnastikken ind “under huden”. Du vil fra i dag være Æresmedlem af vores forening.

Bente Carlsen: Du fortjener stor tak for et fantastisk engagement i gennem de 30 år du har været leder i GF 76. Du er vellidt, dygtig, og ikke mindst en god kammerat. Du er en ildsjæl og en god rollemodel – som vi slet ikke kan undvære. Hermed overrækker jeg dig DGI´s diplom og Guldnålen for 30 års lederskab i foreningen.

Inden opvisningen kunne begynde overrakte Alice Petersen en buket blomster til en der sandelig også fortjente den:

“Vi har også en hjælper her i dag, som i den grad fortjener stor tak og ros for arbejdet med de små Mor/Far barn holdet. Desværre måtte du sige fra p.g.a store rygsmerter. Trods disse smerter over lang tid, har du Henriette (Gøgsig Larsen, red.) været en god hjælper lige op til din operation. Det er bare så flot. Som vi kan se i dag gik operationen desværre ikke så godt som forventet, derfor er du her i kørestol. Du er bare så sej og vi er meget glade for at se dig. Du er en fighter og vi ønsker dig al mulig lykke til fremover”.

Mens Alice Petersen overrakte blomster fik Henriette en af dagens største klapsalver.

 

 

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'GF 76: Ledere blev hædret' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2018 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER