Stærk sæson i Billardklubben

Serie holdet der lige er rykket op i 3. division. Fra venstre Jesper D. Jensen, John Mathiassen, Ole Frisk Hansen og Torben Christensen.

Stærk sæson i Billardklubben

20. marts 2017 - kl. 12:37 - af

Skagen Billard Klub har i denne sæson haft 8 hold der har spillet med i turneringer.

5 old boys hold, hvor af de to har kvalificeret sig til slutspillet. Begge hold vandt deres række, og begge hold har fået hjemmebane til deres slutspils kampe, der afvikles i klubbens lokaler på Skarpæsvej 192, i morgen, tirsdag den 21. marts kl. 10.

Serie 1 holdet (keglebillard) vandt deres række og sørgede for at klubben, efter 7 års fravær, igen er at finde i divisionerne. Derved er det slut med onsdags kampe, da der bliver en del længere køreture, så holdet skal fremover spille om søndagen.

Klubbens 3-bande Carambole hold i 2. division, har også vundet deres række, og skal i weekenden den 8-9 april ud i play-off kampe om oprykning til 1. division.

Der har også været flere personlige flotte resultater. Senest den 16. marts hvor Søren “Kukki” Nielsen spillede sig frem til finalen i Asaa Cup. En finale Søren tabte knebent. Der var 39 deltagere, de 10 var fra Skagen.

I Skagen Billard Klub er der pt. 57 medlemmer, deraf ca. 30 i oldboysafdelingen, hvor der bliver trænet/hygget tre gange om ugen, nemlig mandag, onsdag og fredag fra 09.00 – 12.00.
Døren er altid åben for nye interesserede, og der er kaffe på kanden.

For klubbens 3 andre hold er der træning tirsdag aften fra kl. 19.00, og her er interesserede naturligvis også velkomne.

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Stærk sæson i Billardklubben' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2018 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER