Ny plakette til historiske huse

Huset på Havbakken 2 blev opført i 1920’erne. Det er opført i Bedre Byggeskik stilen og blev i 1924 købt som sommerhus af Niels Peter H. Schack-Eybers bedsteforældre. Huset var et af de første huse, der blev bygget på toppen af klitterne, så beboerne kunne nyde udsigten over havet. Indtil da havde alle med sund fornuft bygget fiskerhusene i læ for vinden. Niels Peter H. Schack-Eyber er glad for huset fordi det har sjæl, poesi, en tydelig materialitet og en fremragende disponering. Der er tænkt på alt fra start og det er bygget af gode materialer. Huset rummer også en tidstypisk historie, idet Niels Peter H. Schack-Eybers bedstefar havde haft jagten på Skagen Odde i nogle år og derfor havde lejet huse inde ved Brøndums Hotel i Skagen by hver sommer. Hans bedsteforældre forelskede sig, som så mange andre, i Skagen og købte huset på Havbakken 2. Året efter købte de også nabohuset, et fint gammelt hus, som dengang kunne huse børn og tjenestefolk.

Ny plakette til historiske huse

22. marts 2017 - kl. 6:29 - af

Bevaringsværdige huse i Frederikshavn Kommune skal frem i rampelyset.

På Havbakken 2 i Skagen ligger et bevaringsværdigt hus fra 1920’erne, der nu som et af de første i landet bliver prydet med en plakette med teksten ”Bevaringsværdig – Danmarks Kulturarv.”

Plaketten kan ses på husets ydermur fra mandag den 20. marts. Det er foreningen Historiske Huse, der 20. marts lancerer den nye plakette til at sætte uden på de bevaringsværdige huse. Plaketten skal minde husets ejer, Niels Peter H. Schack-Eyber, om og fortælle forbipasserende, at her ligger et hus med særlige arkitektoniske kvaliteter – og samtidig skal den øge begejstringen og stoltheden over områdets særlige kvaliteter hos kvarterets og byens borgere, ligesom det er ambitionen, at initiativet formår at sætte husene på dagsordenen i kommunerne og hos politikerne. Huset på Havbakken 2 er opført i stilarten Bedre Byggeskik og det er i forvejen udpeget som bevaringsværdigt af Frederikshavn Kommune – blandt andet fordi det er en tidstypisk bygning med en markant beliggenhed, det er velproportioneret og med velbevarede, originale detaljer. Alle ejere af et bevaringsværdigt kan nu ansøge om en tilsvarende plakette til deres hus – læs mere om plaketten og hvordan man ansøger om at få den til sit hus på www.historiskehuse.dk.

Borgmester i Frederikshavn Kommune, Birgit Hansen, er glad for, at plaketten gør opmærksom på husets bygningskulturelle værdi:

”Vi værner om den bygningskulturarv, som vi er berigede med i Frederikshavn Kommune. Vi har registreret de bevaringsværdige bygninger i hele kommunen, og vi støtter bygningsarbejder, der opretholder eller styrker en bygnings bevaringsværdi og skaber et smukkere bybillede. Derfor er det en stor glæde, at en af Skagens smukke, bevaringsværdige bygninger anerkendes med en plakette,” siger Birgit S. Hansen, borgmester i Frederikshavn Kommune”

Overset kulturarv

Baggrunden for den nye plakette er, at mange danskere – måske uden at vide det – bor i et bevaringsværdigt hus. Det er huse, der ligger spredt over hele Danmark, og som mange steder er ”kvarterets bedst bevarede hemmelighed”, selv om de hver især udgør små skatkamre af lokalhistoriske og arkitektoniske fortællinger. Men de bevaringsværdige huse har det ikke altid nemt, og ofte forsvinder arkitektoniske detaljer, når husene bliver vedligeholdt eller bygget om, fordi det ikke sker med respekt for husenes arkitektur – i værste fald risikerer de at blive revet ned.

Vores bygningskultur er den mest synlige del af vores kulturarv. Der er registreret cirka 365.000 bevaringsværdige bygninger i Danmark, og ud af dem er der omkring 9.000 fredede bygninger. Men modsat fredede bygninger, så er de bevaringsværdige huse kun underlagt krav i forhold til vedligeholdelse eller ombygning på den ydre del – hvis ellers den lokale kommune har opstillet retningslinjer herfor. Det er nemlig ikke alle kommuner, der har forstået, hvor vigtige og værdifulde de bevaringsværdige huse er for det enkelte lokalmiljøs kvaliteter.

Velholdte bevaringsværdige huse er attraktive og tiltrækker ressourcestærke borgere, ligesom de inspirerer til, at andre bevaringsværdige huse sættes i stand og ombygges med respekt for bevaringsværdierne.

Men det er næsten altid dyrere, fordi der skal anvendes håndværkere med erfaring i at arbejde med historiske huse. Det kræver særlige teknikker og viden om, hvilke materialer, det enkelte hus er opført med.

Alligevel har rigtigt mange danske husejere valgt at værne om deres bevaringsværdige hus. Og de får nu mulighed for at skilte med, at deres hus rummer særlige arkitektoniske kvaliteter.

”Siden 2009 har ejerne af fredede bygninger haft mulighed for at opsætte en plakette, der har fortalt forbipasserende, at deres hus var værdifuld kulturarv. Med lanceringen af en tilsvarende plakette til bevaringsværdige bygninger er det vores ambition at skabe begejstring og øge opmærksomheden omkring en overset del af vores byggede kulturarv,” siger Birthe Iuel, præsident for Historiske Huse. Hun fortsætter:

”Historiske bygninger giver ikke kun identitet til dem, der ejer og bruger bygningerne, men også til det lokalområde, bygningerne indgår i. Hvert eneste historiske hus fortæller med sin arkitektur og sit materialevalg om lokal byggeskik. Derudover bidrager fortællingen til forståelsen og afdækningen af samfundsudviklingen lokalt.”

Realdania og Incentive offentliggjorde i marts 2015 den første landsdækkende undersøgelse af sammenhængen mellem alle de bevaringsværdige boliger i Danmark og salgsprisen. Analysen viser, at bevaringsværdige enfamilieshuse sælges for 30 procent højere kvadratmeterpriser end andre enfamilieshuse i de samme kommuner. For bevaringsværdige ejerlejligheder er prisen i gennemsnit 18 procent højere – samtidig med, at prisen for ikke-bevaringsværdige bygninger også stiger, alene fordi der ligger bevaringsværdige bygninger i nærområdet.

Politisk sigte

Med lanceringen af plaketten har Historiske Huse desuden kridtet banen op til en anbefaling til politikerne om en økonomisk gulerod til husejere, der istandsætter deres bevaringsværdige hus med respekt for bevaringsværdierne.

”Ejere, der prioriterer at respektere bevaringsværdierne, og dermed uundgåeligt bebyrdes med større udgifter til både håndværkere og materialer, skal belønnes med en eller anden form for økonomisk støtte. Vi håber, at plaketten kan være med til at overbevise politikerne om, at husejere, der gør en indsats for at bevare deres historiske hus, samtidigt skaber værdi for lokalsamfundet. Det bør belønnes med en økonomisk gulerod,” siger Birthe Iuel.

Kun de bedste

For at få lov at sætte plaketten på sit hus, skal man indsende en ansøgning til Historiske Huses ekspertpanel, der sidder parat til at vurdere, om det enkelte hus besidder tilstrækkelige arkitektoniske kvaliteter, og at disse er bevaret i overensstemmelse med husets oprindelige arkitektur eller byggeskik. Håbet er at inspirere andre ejere til at gøre en ekstra indsats for deres huse.

”Når vores ekspertpanel vurderer det enkelte hus, ser de både på husets arkitektoniske kvaliteter og på, om bevaringsværdierne er i behold. Men det betyder ikke, at eventuelle ændringer eller tilføjelser forhindrer, at huset er kvalificeret til en plakette – blot tilføjelsen er sket med kvalitet og respekt for den arkitektoniske helhed. Det at eje et historisk hus skal ikke stå i vejen for at kunne danne ramme om et moderne liv,” understreger Birthe Iuel.

Plaketten er designet af arkitekt MAA Bue Beck, og er støbt i bronze. Ønsker man at erhverve sig et eksemplar, skal man følge anvisningerne på Historiske Huses hjemmeside, historiskehuse.dk

Plaketten koster 1.000 kr., men kan erhverves for 500 kr. af medlemmer af Historiske Huse.

2 kommentarer til “Ny plakette til historiske huse” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

2 kommentarer til “Ny plakette til historiske huse”

  • Det er da heldigt, at hytten får en fin plakette, inden den bliver skyllet i havet 🙂
    Om vi så skal beskytte kysten eller lade naturen gå sin gang, det er jo egentlig ulideligt mere interessant end en billig platte – eller et billigt point fra en politiker (eller ligeså billig kommentar fra Bodil Kath).
    Jeg bor indtil videre et par meter over havet og forholdsvis sikret mod både storme og “havstigninger” – men synes da ærlig talt, vi – som os alle – burde tage stilling til, om vi vil uddele platter, udføre plat eller være lidt seriøse om at løse Skagens udfordringer 🙂

  • En rigtig god idé med denne plakette! Der bygges mange nye boliger i Skagen, og mange er på tegnebrættet, så hvordan ser fremtiden ud for de mere ‘ordinære’ huse i Skagen? Og i betragtning af, at byens indbyggertal er faldende, hvordan vil motivationen være til at købe og renovere disse huse? Til gengæld er der ingen tvivl om, at bevaringsværdige huse altid vil klare sig godt, især selvfølgelig hvis de vedligeholdes i henhold til lokalplaner, som understøtter bevaringsværdierne.

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ny plakette til historiske huse' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2020 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER