Stor undersøgelse: Hvordan gør vi vores byer bedre?

Stor undersøgelse: Hvordan gør vi vores byer bedre?

10. april 2009 - kl. 7:33 - af

Hvordan gør vi vores byer bedre at købe ind i, besøge og opholde sig i? Det spørgsmål er grunden til en storstilet undersøgelse, som de tre handelsstandsforeninger og de treturistforeninger i Frederikshavn kommune nu sætter i gang i samarbejde med Frederikshavn Kommune.

Vi vil gerne blive endnu bedre steder at besøge og handle i for både fastboende og turister – og derfor vil vi gerne have svar på:

* Hvordan er de besøgendes, turisternes og borgernes indkøbsadfærd og brug af bymidterne?
* Hvorfor køber de ind, hvor de gør?
* Hvad får dem til at købe ind og besøge de steder, som de gør?
* Hvad får dem til at fravælge at købe ind eller besøge bestemte steder?

Undersøgelsen skal resultere i en række forbedringsforslag til udvikling af handelslivet, oplevelsestilbuddene, turistmulighederne og den fysiske indretning og udvikling af bymidterne.

Allerede i perioden fra den 5. april til den 18. april sendes mere end 5.000 spørgeskemaer ”på gaden” i Skagen, Frederikshavn og Sæby. I samarbejde med forretninger, hoteller og overnatningssteder samt Stena Line beder vi både gæster og fastboende svare på en række spørgsmål om deres syn på og brug af byerne.

Særligt fredag den 17. april og lørdag den 18. april vil gæster og fastboende blive interviewet på centrale steder i de tre byers bymidter i forbindelse med særlige arrangementer.

Som tak for hjælpen udloddes der blandt de besvarede spørgeskemaer et gavekort på et weekendophold til en værdi af 3.000 kr.

For at få det bedst mulige grundlag til forbedringsforslag vil undersøgelsen blive gentaget fire gange hen over året. Spørgeskemaundersøgelsen vil desuden blive suppleret med telefoninterviews af ca. 300 fastboende husstande.

Vi håber og satser meget på såvel gæsternes, de fastboendes, forretningernes, Stena Lines og overnatningsstedernes opbakning og deltagelse, så vi får så mange besvarelser som muligt.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Stor undersøgelse: Hvordan gør vi vores byer bedre?' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER