![Skagen Festival: Læs seneste nyt her Skagen Festival: Læs seneste nyt her](https://www.skagensavis.dk/wp-content/uploads/2009/04/festival.jpg)
Skagen Festival: Læs seneste nyt her
28. april 2009 - kl. 10:15 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Så går det løs!
Skagen Festivals billetkontor åbner om godt en uge, mandag en 4.maj kl.16.00. Åbningstider for personlig/telefonisk betjening fremgår af festivalens program, der kan læses og downloades fra vores hjemmeside (www.skagenfestival.dk).
Folkemusikprisen: Åge Aleksandersen
I samarbejde med TV2 Nord uddeler Skagen Festival hvert år en pris som hyldest til og påskønnelse af personer, der har ydet en særlig indsats til fremme af folkemusikkens udvikling og udbredelse.
Prisen tildeles i år den norske folkemusiker Åge Aleksandersen, der gennem de seneste 25 år har været en fremtrædende skikkelse i folkemusikmiljøet, og som har samarbejdet med adskillige kolleger fra de øvrige nordiske lande. I sit hjemland er han tildelt Sct. Olavs Fortjenestemedalje – selvfølgelig også for sin betydningsfulde indsats i det norske musikliv – og hans 60-års fødselsdag for nylig er også blevet behørigt fejret.
Åge og hans Samband kan høres og opleves i Skagen Kultur- og Fritidscenter lørdag aften den 4.juli, mens selve prisen bliver overrakt søndag aften den 5.juli kl.19.00 i forbindelse med festivalens afslutningskoncert i Badmintonhallen.
Suzanne Vega
Blandt de mange musikere og bands – både kendte og nye navne – på dette års festival vælger vi her at fremhæve den amerikanske folk-rock sanger og sangskriver Suzanne Vega, som for første gang præsenteres for festivalens publikum.
I mere end tyve år har hun været på banen, siden sangen om Luka (”My name is Luka, I live on the second floor”) bragte hende på alverdens hitlister i 1987. Hendes poetiske og følsomme sange om hverdagslivet efterlader ingen uanfægtet.
Det skal ikke glemmes, at hun i 2005 blev udnævnt til H.C. Andersen-ambassadør.
Suzanne Vega spiller fredag aften i Badmintonhallen.
Ekstra-ekstratog
Nordjyske Jernbaner A/S har i alle årene indsat ekstratog til og fra Skagen i festivaldagene; men i år indsættes yderligere afgange direkte mellem Aalborg og Skagen.
Natten mellem fredag og lørdag og mellem lørdag og søndag køres fra Skagen kl.02.00 direkte til Aalborg med ankomst kl.03.42.
Lørdag kl.11.00 køres fra Aalborg til Skagen med musikalsk underholdning undervejs og med ankomst til Skagen kl.12.54. Togene stopper ved alle standsningssteder undervejs. Tiderne for de enkelte stationer og andre afgangs- og ankomsttider fremgår af festivalens program.
Er rejsen længere end afstanden Skagen-Frederikshavn, skal billetten købes i forvejen over vores hjemmeside eller ved henvendelse til festivalens billetkontor, hvorfra billetter tilsendes.
Gem koncertbilletter
Som noget nyt i år giver billetter til koncerter fredag og lørdag aften i Skagen Kultur- og Fritidscenter og i Badmintonhallen også adgang til den pågældende aftens arrangement på Havnescenen.
Programændringer
Udefra kommende faktorer kan desværre til tider stikke en kæp i hjulet for enhver planlægger. Derfor har vi måttet foretage nogle enkelte ændringer i musikprogrammet på Torvescenen:
Torsdag d.2. juli
Store Kassa kl. 10.00 og igen kl.11.30
Jan Gerfast kl.19.30
Swamp kl.21.15
Fredag d.3. juli
Queensberry Rules kl.11.15
Wheel Drive kl. 12.30
Flekkefjord Sangforening kl. 14.15
It’s good to see you! – læs om os på www.skagenfestival.dk
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Skagen Festival: Læs seneste nyt her' til en bekendt