Kommune info: Miljø- godkendelse og børnetilskud

Kommune info: Miljø- godkendelse og børnetilskud

11. juli 2009 - kl. 7:43 - af

Ansøgning om miljøgodkendelse af indretning af ny sildefileteringsfabrik Søren Humbers Kaj 3, Skagen. Frederikshavn Kommune har i sin egenskab af tilsynsmyndighed modtaget en ansøgning fra Skagerak Pelagic A/S, Coastervej 1, Skagen om miljøgodkendelse af indretning af den eksisterende fabrik beliggende Søren Humbers Kaj 3, Skagen til en sildefileteringsfabrik.

Virksomheden ønsker med indretningen at samle alle sine sildeforarbejdningsvirksomheder på ét sted.
Store fiskeindustrier er omfattet af Godkendelsesbekendtgørelsens bestemmelser om forudgående offentlighed.

Enhver har derfor ret til at se ansøgningsmaterialet, som vil være fremlagt til gennemsyn i Borgerservice i Skagen, Skagen Rådhus, Sct. Laurentii Vej 87, 9990 Skagen indtil onsdag den 5. august 2009.

Enhver har ret til at kommentere ansøgningsmaterialet. Eventuelle kommentarer skal være Frederikshavn Kommune, Rådhus Allé 100, 9900 Frederikshavn i hænde senest torsdag den 6. august 2009 indenfor normal kontortid. Enhver har ret til at anmode om at få tilsendt udkast af Frederikshavn Kommunes afgørelse i sagen, når den foreligger. Anmodning om at få tilsendt udkastet skal være Frederikshavn Kommune, Rådhus Allé 100, 9900 Frederikshavn i hænde senest torsdag den 6. august 2009 indenfor normal kontortid.

Enhver har ret til at kommentere udkastet. Eventuelle kommentarer til udkastet skal være Frederikshavn Kommune i hænde senest 2 uger efter modtagelse af udkastet.

Eventuelle spørgsmål i sagen rettes til Teknisk Forvaltning, tlf. 9845 5000 eller e-mail tf@frederikshavn.dk.

Mvh Teknisk Forvaltning
Børnefamilieydelse og børnetilskud, Juli kvartal 2009

Ydelser og tilskud uden ansøgning
Børnefamilieydelse og flerbørnstilskud udbetales uanset forældres eller børns indtægter.
Det særlige børnetilskud kan i nogle tilfælde være afhængigt af forældrenes indtægter.
Børn født 01. juli 2009 eller senere tildeles børnefamilieydelse og børnetilskud for første gang for oktober kvartal 2009.

Tilskud efter ansøgning
Ordinært børnetilskud og ekstra børnetilskud kan søges af enlige forsørgere.
Særligt børnetilskud til uddannelsessøgende forældre kan søges af forældre, der er under uddannelse. Tilskuddet er afhængigt af husstandsindkomsten.
Ansøgningsskema fås i Borgerservice eller kan findes på hjemmesiden.

Takster og mere information
Du kan læse mere om børnefamilieydelse og børnetilskud samt se taksterne på www. borger.dk.
Udbetalingen sker denne gang den 20. juli 2009.

Mvh. Borgerservice

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kommune info: Miljø- godkendelse og børnetilskud' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger