Skagen Bordtennis klub orienterer om træningstider

Skagen Bordtennis klub orienterer om træningstider

25. august 2009 - kl. 18:46 - af

Skagen Bordtennis Klub udvider aktiviteterne!

Skagen Bordtennis Klub udvider aktiviteterne med to nye hold,¬†Fr√łnse Team og Spar Nord Team, s√•ledes at vi nu har tilbud til alle aldersgruppe og p√• alle niveauer.
Denne s√¶son vil Spar Nord Team v√¶re et specielt tilbud til udvalgte spillere, der √łnsker at dyrke bordtennis p√• h√łjt niveau og Fr√łnse Team et helt nyt tilbud til de mindste kommende bordtennisspillere.

Skagen Bordtennis Klub starter s√¶sonen op den 1. september med f√¶llestr√¶ning for alle medlemmer. Et nyt tiltag i denne s√¶son vil v√¶re f√¶lles tr√¶ningsaftner m√•nedligt for alle klubbens medlemmer, hvor vi tr√¶ner sammen og bagefter m√łdes til en times hyggeligt samv√¶r og orientering. For√¶ldrene er meget velkomne til at deltage i arrangementet efter tr√¶ning.

Der er ogs√• blevet udarbejdet en ny hjemmeside for Skagen Bordtennis Klub, hvor Steve S√łrensen er den b√¶rende kraft og klubbens webmaster. Det flotte resultat kan ses p√• www.skagenbordtennisklub.dk. I den kommende s√¶son vil vores nyhedsbreve, resultater og anden information findes p√• hjemmesiden.

Vi starter s√¶sonen med f√¶llestr√¶ning for alle klubbens spillere og informationsm√łde:

Tirsdag den 1. september 2009

Træning mellem kl. 17 og 18.30 i den store hal
Infom√łde mellem kl. 18.30 og 19.15

Herefter har vores hold f√łlgende tr√¶nings tider :

Tirsdage og torsdage kl. 17.00 ‚Äď 18.30 i den store hal
puslinge og yngre drenge/piger i den store hal

Mandage og torsdage kl. 18.30 ‚Äď 20.00 i den lille hal
drenge/piger og juniorer

Mandage og torsdage kl. 20.00 ‚Äď 21.30 i den lille hal
senior

Fr√łnse Team

Fr√łnse Team er et boldtennishold for de mindste fra 4 til 6 √•r. B√łrnene motiveres til at deltage i f√¶lles og individuel leg og bev√¶gelse ‚Äď med og uden bordtennisbat. I l√łbet af s√¶sonen arbejder vi med forskellige bordtennislege og teknik√łvelser, hvor b√łrnene prim√¶rt arbejder med deres balance, motorik og fodarbejde, s√•ledes at de f√•r indarbejdet de f√łrste bev√¶gelser, som senere vil give en god ballast til at spille bordtennis. Fr√łnse Team l√¶gger stor v√¶gt p√• det sociale samv√¶r og hensynet til hinanden, samtidig med at det skal v√¶re sjovt og sp√¶ndende.
B√łrnene skal ikke medbringe bat, da de spiller med specielle bat egnet til mikro-bordtennis, men det er vigtigt, at de medbringer indend√łrs sportssko.
Mor/ far eller bedsteforældre er velkommen til at deltage, men det er ikke en betingelse for at være på holdet. Der betales kun kontingent for barnet.

Fr√łnse Team tr√¶ner tirsdage og torsdage mellem kl. 17 ‚Äď 18 i den store hal.

Spar Nord Team

Spar Nord team er det nye elitehold for unge talenter i Skagen Bordtennis Klub. Holdet vil best√• af ca. 16 spillere, som vil f√• et ekstra tr√¶ningspas hver uge, hvor de vil blive tr√¶net af 2 tr√¶nere. Tr√¶ningen vil v√¶re intens og h√•rd og fokusere p√• kinatr√¶ning, den h√•rdeste og bedste tr√¶ningsform indenfor bordtennis. Holdet er oprettet i h√•b om, at den positive udvikling af vores unge bordtennistalenter vil forts√¶tte den kommende s√¶son. Der vil blive lagt stor v√¶gt p√• teknik, hurtighed og fodarbejde. Spillerne vil blive udtaget ud fra deres talent og tr√¶ningsvilje, samt der vil blive stillet krav til spillere om, at vise interesse og √łnske om at blive bedre til bordtennis. Det forventes at man m√łder til tr√¶ning p√• dette hold.

Spar Nord Team tr√¶ner tirsdage mellem kl. 19.30 ‚Äď 21.00 i den lille hal

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagen Bordtennis klub orienterer om træningstider' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2024 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger