Skagen Bordtennis klub orienterer om træningstider

Skagen Bordtennis klub orienterer om træningstider

25. august 2009 - kl. 18:46 - af

Skagen Bordtennis Klub udvider aktiviteterne!

Skagen Bordtennis Klub udvider aktiviteterne med to nye hold,¬†Fr√łnse Team og Spar Nord Team, s√•ledes at vi nu har tilbud til alle aldersgruppe og p√• alle niveauer.
Denne s√¶son vil Spar Nord Team v√¶re et specielt tilbud til udvalgte spillere, der √łnsker at dyrke bordtennis p√• h√łjt niveau og Fr√łnse Team et helt nyt tilbud til de mindste kommende bordtennisspillere.

Skagen Bordtennis Klub starter s√¶sonen op den 1. september med f√¶llestr√¶ning for alle medlemmer. Et nyt tiltag i denne s√¶son vil v√¶re f√¶lles tr√¶ningsaftner m√•nedligt for alle klubbens medlemmer, hvor vi tr√¶ner sammen og bagefter m√łdes til en times hyggeligt samv√¶r og orientering. For√¶ldrene er meget velkomne til at deltage i arrangementet efter tr√¶ning.

Der er ogs√• blevet udarbejdet en ny hjemmeside for Skagen Bordtennis Klub, hvor Steve S√łrensen er den b√¶rende kraft og klubbens webmaster. Det flotte resultat kan ses p√• www.skagenbordtennisklub.dk. I den kommende s√¶son vil vores nyhedsbreve, resultater og anden information findes p√• hjemmesiden.

Vi starter s√¶sonen med f√¶llestr√¶ning for alle klubbens spillere og informationsm√łde:

Tirsdag den 1. september 2009

Træning mellem kl. 17 og 18.30 i den store hal
Infom√łde mellem kl. 18.30 og 19.15

Herefter har vores hold f√łlgende tr√¶nings tider :

Tirsdage og torsdage kl. 17.00 ‚Äď 18.30 i den store hal
puslinge og yngre drenge/piger i den store hal

Mandage og torsdage kl. 18.30 ‚Äď 20.00 i den lille hal
drenge/piger og juniorer

Mandage og torsdage kl. 20.00 ‚Äď 21.30 i den lille hal
senior

Fr√łnse Team

Fr√łnse Team er et boldtennishold for de mindste fra 4 til 6 √•r. B√łrnene motiveres til at deltage i f√¶lles og individuel leg og bev√¶gelse ‚Äď med og uden bordtennisbat. I l√łbet af s√¶sonen arbejder vi med forskellige bordtennislege og teknik√łvelser, hvor b√łrnene prim√¶rt arbejder med deres balance, motorik og fodarbejde, s√•ledes at de f√•r indarbejdet de f√łrste bev√¶gelser, som senere vil give en god ballast til at spille bordtennis. Fr√łnse Team l√¶gger stor v√¶gt p√• det sociale samv√¶r og hensynet til hinanden, samtidig med at det skal v√¶re sjovt og sp√¶ndende.
B√łrnene skal ikke medbringe bat, da de spiller med specielle bat egnet til mikro-bordtennis, men det er vigtigt, at de medbringer indend√łrs sportssko.
Mor/ far eller bedsteforældre er velkommen til at deltage, men det er ikke en betingelse for at være på holdet. Der betales kun kontingent for barnet.

Fr√łnse Team tr√¶ner tirsdage og torsdage mellem kl. 17 ‚Äď 18 i den store hal.

Spar Nord Team

Spar Nord team er det nye elitehold for unge talenter i Skagen Bordtennis Klub. Holdet vil best√• af ca. 16 spillere, som vil f√• et ekstra tr√¶ningspas hver uge, hvor de vil blive tr√¶net af 2 tr√¶nere. Tr√¶ningen vil v√¶re intens og h√•rd og fokusere p√• kinatr√¶ning, den h√•rdeste og bedste tr√¶ningsform indenfor bordtennis. Holdet er oprettet i h√•b om, at den positive udvikling af vores unge bordtennistalenter vil forts√¶tte den kommende s√¶son. Der vil blive lagt stor v√¶gt p√• teknik, hurtighed og fodarbejde. Spillerne vil blive udtaget ud fra deres talent og tr√¶ningsvilje, samt der vil blive stillet krav til spillere om, at vise interesse og √łnske om at blive bedre til bordtennis. Det forventes at man m√łder til tr√¶ning p√• dette hold.

Spar Nord Team tr√¶ner tirsdage mellem kl. 19.30 ‚Äď 21.00 i den lille hal

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagen Bordtennis klub orienterer om træningstider' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER