Skagens Levende Julekalender søger deltagere
13. september 2009 - kl. 0:11 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Sommeren går på held og før vi aner det, står julen for døren. Traditionen tro betyder det, at Skagens Levende Julekalender vender tilbage og lige nu søger arrangørerne medvirkende til dette års julekalender.
Rundt om i Skagen bliver der sat 24 kalenderlåger op, og bag hver låge gemmer der sig et spændende arrangement. Hver kalenderlåge er markeret med flotte gyldne tal, og en granguirlande markerer smukt indgangen til den pågældende juleevent. Dermed opstår julekalenderens helt unikke kendetegn, nemlig at de besøgende får sig en fornemmelse af at bevæge sig rundt i en tredimensionel julekalender. For at skabe den helt rigtige julestemning kører en smukt dekoreret hestevogn hver dag fra havnen og hen til dagens låge. Tre søde englebørn træder ned af vognen, fører an og åbner lågen.
Arrangørerne søger netop nu deltagere til dette års Levende Julekalender, og der afholdes derfor et informationsmøde på Skagen Turistforening tirsdag den 22. september kl. 9.00. ”Alle der har lyst til at deltage skal være velkomne” – udtaler projektchef René Zeeberg og fortsætter: ”Vi lægger op til at arrangementet skal byde på underholdning for både børn og voksne, og for at sikre initiativet en dynamisk udvikling vægtes fornyelse og kreativitet i udvælgelsen af deltagere til kalenderen”. På denne måde vil arrangørerne sikre, at der hvert år er nye oplevelser at komme efter.
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Skagens Levende Julekalender søger deltagere' til en bekendt