Tennisturneringen Skaw Open 2010 slået i gang søndag

Tennisturneringen Skaw Open 2010 slået i gang søndag

12. juli 2010 - kl. 11:45 - af

Med nogle timers forsinkelse, på grund af tordenvejret, som trak ind over Skagen sidst på formiddagen, søndag, blev turneringens første 30 kampe afviklet i løbet af eftermiddagen til sent ud på aftenen.

Turneringen løber – såfremt yderligere forsinkelser på grund af regn kan undgås – frem, til og med torsdag, hvor finalerne afvikles. I givet fald er fredag reserveret til afvikling af udsatte kampe.

Der er igen i år deltagelse af spillere fra hele landet, samt fra Norge, Holland og Rumænien. Turneringen afvikles med indledende puljekampe i 16 rækker, fra divisionsspillere -/ turneringsspillere til motionister og veteraner (dvs. herrer o. 45 år og damer o. 40 år); minimumsalder for deltagelse er 15 år.

”På trods af deltagelse af flere unge, såvel kvindelige som mandlige, divisionsspillere, er hovedparten af deltagerne dog lidt ældre gengangere, som for adskilliges vedkommende, har deltaget i turneringen gennem flere år” – udtaler turneringsleder Ole Jakobsen. ”Men traditionen tro, kan vi se frem til en uge med en hel masse rigtig god og seværdig tennis” fortsætter Ole Jakobsen – der håber på godt vejr ugen ud.

Skagen Tennisklub deltager med 5 spillere: Bente Lund, Conni Kassow, Lise Jakobsen, Signe Mosvad
(Signe er divisionsspiller i Skovbakken) samt Casper Møller.

Adskillige af klubbens øvrige medlemmer er ugen igennem beskæftiget med at hjælpe til med turneringsafviklingen.

I forbindelse med turneringen foretages tirsdag aften officiel indvielse af endnu en ny kunstgræsbelægning, på bane 3. Dette scenarie er en gentagelse fra sidste år, hvor der var indvielse af bane 4 med kunstgræsbelægning. Klubben råder således herefter over 3 baner med kunstgræsbelægning – kun bane 2 er fortsat med hard court belægning.
Denne prioritering er foretaget, da det har vist sig, at kunstgræsbelægningen er blevet overordentlig populært blandt klubbens medlemmer, og blandt gæstende spillere.
Kunstgræs er et relativt langsomt underlag – vel en mellemting mellem grus og hart court, men besidder i forhold til disse to underlag, indlysende fordele: der kan spilles på det umiddelbart efter en regnbyge (ja, egentlig også under en let regnbyge) – og det er betydeligt mere skånsomt for spilleren.

Efter indvielsen, som finder sted kl. 19:00 tirsdag aften, bliver der tændt op i grillen, og der inviteres til hyggeligt, socialt samvær på anlæggets terrasse.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Tennisturneringen Skaw Open 2010 slået i gang søndag' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER