Jubilæum fejret med manér i lørdags

Jubilæum fejret med manér i lørdags

18. november 2010 - kl. 0:30 - af

Skagen Møntsamlerforening fejrede i lørdags 40 års jubilæum på Sømandshjemmet i Skagen. Trods flere gode tilbud til børn og unge mennesker, troppede kun en dreng op på 12 år ifølge med morfar Tommy Torp, der i forvejen er medlem af foreningen.

Ved indgangen, hvor der var fri entré, kunne børn ifølge med voksne ellers få udleveret en fin gul gammel dansk en eller to krone ganske gratis.

I salen var der mulighed for børnene til at sikre sig masser af mønter, der lå i en stor ”sandkasse”, hvor børnene kunne samle en hel håndfuld mønter for en enkelt krone.

En andet tiltag foreningen forsøgte sig med var en formidlingsliste for børn med 31 mønter, hvor kun børn under 14 år måtte byde. Alle mønter havde opråbspriser på en krone eller to, trods det at prisen var langt højere, og her kunne medlemmerne glæde sig over, at Kristoffer M. Vangsted holdt skilt nummer 67 oppe under hele salget og sikrede sig alle 31 mønter til opråbspris, men også grundlaget til en begyndende samling. Inden dagen var omme, blev restpartiet og ”sandkasse” sat til salg. Hvem sikrede sig det hele for 50 kroner – 12 årige Kristoffer M. Vangsted.

Hvad Kristoffer skal få tiden til at gå med til vinter, når sneen fyger udenfor er ikke svært at gætte.

Inden Kristoffer kom på banen, havde foreningens formand Villy Johansen budt velkommen og redegjort for foreningens aktiviteter.

Selve åbningen af jubilæet sørgede byrådsmedlem Birgith Hansen (A) for.

I sin tale fortalte Birgith Hansen, hun havde været på internettet, for at søge oplysninger om hvad en møntsamler og numismatik var. Hendes opfattelse blev alvorligt revideret, på grund af at hun på nethinden havde haft en forestilling om, at det var lidt ældre mænd med seler, en lyslup i panden og et lummert rum med masser af cigartåger, men hun havde fundet ud af, at sådan forholdt det sig vist ikke.

En ros til møntsamlerne var der også for initiativet til børnene, for her kunne de virkelig lære mange ting om historie og få kongerækken ind på en sjov og interessant måde i stedet for at terpe i bøger ved læsning.

Birgith Hansen fortalte også historien, om den lidt tunge dreng, der havde nogle frække kammerater, der gang på gang viste, den lidt tunge dreng to mønter. En lille ti krone og en større fem krone. Drengen måtte vælge en mønt, og han tog hver gang, den største mønt nemlig fem kronen. De to andre drenge grinede af ham – den torsk.
Til sidst spurgte de kvikke drenge, hvorfor han tog fem kronen, den er jo mindre værd end ti kronen.
– Er det fordi, den er størst din ”kløvning”?
Hertil svarede den lidt tunge dreng, at han da godt vidste, at den lille mønt var mere værd, men hvis jeg hver gang tog ti kronen, så ville i jo holde op med legen, og så tjener jeg ikke flere penge.

Så kan man jo spørge sig selv, hvem der her er klogest, og hvem der i sandhed vidste noget om mønter.

– Jeg har fortalt flere i dag, jeg skulle til Skagen. Alle fortalte mig, de havde noget liggende i gemmerne både her og der. Jeg skal da også indrømme, jeg i mine gemmer har fundet et par små gamle mønter, som jeg gerne vil have jer til at vurdere. Måske er det i dag, jeg bliver millionær?

Tiden er vist forbi, hvor den flotte unge pige bliver inviteret hjem, og se den unge mands frimærkesamling. I har garanteret i tidernes morgen brugt et andet scoretrick – nemlig vil du ikke med hjem og se min møntsamling?
Med disse ord ønskede byrådsmedlemmet foreningen tillykke med de 40 år og modtog en erkendtlighed på foreningens vegne af formand Villy Johansen.

Senere på dagen kiggede Birgith Hansen på udstillingerne, og hendes nysgerrighed blev i den grad vakt, så hun seriøst overvejer at melde sig ind i foreningen og blive møntsamler.

I løbet af dagen besøgte omkring 70 personer møntsamlerne, og flere havde små overraskelser i lommer og tasker i form af gamle mønter og pengesedler samt postkort, der nu kommer til nærmere vurdering og måske kommer til salg på et eller andet tidspunkt.

I foreningens jubilæums-formidlingssalg, der havde 217 numre, deltog en del af gæsterne, og her blev 84 % af numrene afsat.

Skagen Møntsamlerforenings faste tilholdssted er Sømandshjemmet, og næste mødeaften med formidlingssalg finder sted torsdag 9. december.

Hvis nogens interesse skulle være vakt, kan man få nærmere oplysninger ved næstformand Peter Larsen på e – mail adressen phlarsen@skagennet.dk

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Jubilæum fejret med manér i lørdags' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER