Kort sæson, færre gæster, færre medlemmer ….

Greenkeeper-lærling, Morten Kristiansen, i gang med at fjerne sne fra 18. green på Hvide Klit.

Kort sæson, færre gæster, færre medlemmer ….

10. marts 2011 - kl. 0:29 - af

… større overskud! . Det lyder som et paradoks, men det er hvad Golfklubben Hvide Klits bestyrelse rapporterer i beretningen til generalforsamlingen den 22. marts.

Klubben trives i bedste velgående og går ind i sin 40ende sæson med planer om at overdække dele af udslagsstederne og installere nyt træningsudstyr, så medlemmerne kan træne i tørvejr og få forbedret deres spil.

Golfklubberne i Danmark har alle været udsat for finanskrisen, kortere sæson pga. lang vinter, flere nye klubber og et svigtende antal medlemmer. Vi har i Hvide Klit haft fokus på, at vores økonomi giver os mulighed for at agere, selv om vejret og omverdenen påvirker os meget, siger formanden for Hvide Klit, Theis Jørgensen. Vi har i tide bremset op og ændret i vores udgifter. Dog uden at vi har sparet på banens pleje. I løbet af vinteren har vi fjernet sneen fra greens, og det bliver spændende om det i år gør, at vi slipper for sneskimmel og derved får gode greens fra sæsonstart.

Det gode resultat skyldes at vi har nogle super gode sponsorer, der bakker op om klubben, medlemmer der ikke er bange for at give en hånd med og en god økonomistyring.

Vi har spændende planer for den kommende sæson og bl.a. fejres vores 40 års jubilæum ved en turnering i august og med et tilbud fra sæsonstart til alle medlemmer om en gratis træningslektion. Der er allerede planlagt golfdage for alle og heldigvis har vi nye golfspillere klar til at prøve dette herlige spil. Vi vil i det kommende år igen have fokus på at banen bliver så optimal som overhovedet muligt, men vi vil også have fokus på at skaffe nye medlemmer og give vores gæstespillere gode oplevelser når de besøger vores dejlige klub.

Den fulde beretning og klubbens regnskab kan læses i klubbladet, der som noget nyt er tilgængeligt på klubbens hjemmeside www.hvideklit.dk


Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kort sæson, færre gæster, færre medlemmer .... ' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER