
16 årige Ina Rosdal udstiller i Østervrå
4. april 2011 - kl. 10:52 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
I lørdags kunne 16-årige Ina Rosdal præsentere 10 af sine fotos på en udstilling i ”Rødbeden og de andre rødder” i Østervrå.
”Rødbeden og de andre rødder” er et stort hus med lyse lokaler og højt til loftet, som ud over Inas nærbilleder af diverse planter i frost og forår, også huser skiftende udstillinger med blomsterdekorationer, keramik, pileflet og andet brugskunst. Ina har tidligere udstillet på National Museet i København, da hun tilbage i 2007 fik tre fotos udvalgt til ungdomsudstillingen ”Den Bedste Ting i Verden”.
Ina har igennem mange år drømt om at blive fotojournalist og glæder sig over den positive opmærksomhed hendes fotos nyder for tiden.
Læg vejen inden om ”Rødbeden og de andre rødder” på Tryvej 89, 9750, Østervrå, eller se et bredt udvalg af Inas fotos i hendes online portfolio her: http://inarosdal.deviantart.com/gallery/
Mere om Rødbeden og de andre rødder: http://www.rodbeden.dk/
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af '16 årige Ina Rosdal udstiller i Østervrå' til en bekendt