Rekordunderskud i Ålbæk Håndbold Klub

Rekordunderskud i Ålbæk Håndbold Klub

14. april 2011 - kl. 14:11 - af

Efter 20 positive beretninger måtte Ålbæk Håndbold Klubs formand Carsten Bjørnager på tirdagens generalforsamling fremlægge en beretning der ikke var videre positiv, og må betragtes som klubbens hidtil dårligste sæson. Sportsligt var der nedrykninger på såvel dame- som herresiden, og ungdommen var for første gang i klubbens historie ikke at finde i en elite/divisionsrække. Lidt positivt var der dog, idet medlemstallet er vokset med 11 i forhold til året før. Kasserer Michael Jakobsen kunne berette om et rekord underskud på hele 76.000 kr. der primært fordeler sig med 40.000 mindre i sponsorindtægter, 40.000 mindre i driftstilskud og 30.000 mere i halleje.

Michael Jakobsen og Johnnie Knudsen blev genvalgt til bestyrelsen. Der var ligeledes genvalg til revisorerne Knud Haven og Pia Knudsen, mens Ditte Lank afløser Katrine Jensen som suppleant.

De godt 30 deltagere i forsamlingen var enige om at arbejde sig til en stabil økonomi, frem for at hæve kontingenterne.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Rekordunderskud i Ålbæk Håndbold Klub' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER