Filmen BLÅ afslutter temaet ”Sorrig og Glæde.”

Filmen BLÅ afslutter temaet ”Sorrig og Glæde.”

9. maj 2011 - kl. 7:27 - af

Folkeuniversitetet i Skagen og menighedsrådets aktivitetsudvalg har gennem de seneste måneder haft ”Sorrig og Glæde i hverdag og kunst” som overskrift på en foredragsrække.

Temaet ”Sorrig og Glæde” afrundes onsdag den 11 maj kl. 16.30 i Sognehuset med Kieslowskis film ”Blå” fulgt på vej af oplæg og introduktion med en psykologisk vinkel på sorg og efterfølgende dialog. Psykolog Anna Svenstrup leverer oplæg og introduktion.

Kieslowski er en genial polsk instruktør, der bl.a. har skabt filmtrilogien Blå, Hvid og Rød, hvor blå står for frihed, hvid for lighed og rød for broderskab. Filmen trækker således spor tilbage i historien, men er samtidig en konkret historie om en kvinde, der mister mand og barn ved en bilulykke og derpå i sorg søger den ultimative frihed, hvis indhold er tomhed. Men ifølge Kieslowski? Ja, hvordan mon det går? Det slutter filmen med at give et bud på, hvilket derfor ikke skal røbes her.

Efter filmen serveres et let måltid med efterfølgende kaffe og kage, som Susanne Rubow er mester for. Tilmelding senest 9. maj til Lene Neumann på tlf. 61 77 33 03 eller mail cirkusneumann@hotmail.com Pris inkl. Mad: kr. 150.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Filmen BLÅ afslutter temaet ”Sorrig og Glæde.”' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger