Der er stadigvæk Drachmann-aftner

Der er stadigvæk Drachmann-aftner

8. august 2011 - kl. 12:01 - af

Selvom sommeren går på hæld, og højsæsonen vel må siges at være ved at være ovre, er der stadigvæk Drachmann-aftner.

De festlige onsdagsaftner i det nyrenoverede hus på Hans Baghsvej fortsætter til og med den 21. September.

På onsdag den 10. August er titlen på aftenen ”Skagendigtere”. Her vil ”Drachmann-Kvartetten” bestående af Birgit og Poul Bernth samt Ann-Marie Gabrielsson, som bliver akkompagneret af sin mand, Jesper Hegaard, fremfører en række sange og digte af ældre og nutidige forfattere som for eksempel Holger Drachmann, Harald Bergstedt, Poul Henningsen, Sten Kaalø og Ole Wivel.

Aftenens program består af både digte, sange og prosa, som tilsammen vil give et indtryk af, hvor meget også digtere og komponister er blevet inspireret af Skagen og dens smukke omgivelser.

Der har som sædvanlig været stor interesse for disse aftner, så det vil derfor være en god idé at benytte sig af forsalget. Billetter á 120 kr. kan købes i huset i åbningstiden eller bestilles på tlf. 98 44 51 88 eller mail hnielsen@ofir.dk, og der vil også være billetter til salg ved indgangen

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Der er stadigvæk Drachmann-aftner' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger