
Rygcenteret står klar den 1. december
12. august 2011 - kl. 9:27 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Håndværkere, Regionsråds politikere, personale og patienter var onsdag formiddag mødt frem til rejsegilde på Skagen Gigt- og Rygcenter.
Skagen Gigt- og Rygcenter er i gang med at udvide centeret med et et 24 m2 stort varmvandsbassin med tilhørende omklædnings- og personalefaciliteter. I dag lejer Skagen Gigt- og Rygcenter bassinfaciliteter hos Skagen Træningscenter. Frederikshavn Kommune, har tilkendegivet interesse for at indgå en benyttelsesaftale vedrørende det nye bassin, da Skagen Træningscenters bassin planlægges lukket, når det nye bassin står klar. Derudover ombygges der i de eksisterende rammer, hvori der etableres fire nye værelser til træningsgæsterne.
Centeret tilbyder personer med gigt- eller ryglidelser et 3 ugers trænings- og behandlingsophold.
I følge hovedentrepenøren, Trigon, kører alt efter tidsplanen og det er meningen at den nye bygning skal står klar den 1. december.
Regionsrådsmedlem, Michael Karlborg, holdt rejsegilde talen og du kan læse hele hans tale her:
Jeg vil gerne starte med at byde jer alle velkommen her i Skagen.
Jeg er glad for, at vi i dag kan fejre rejsegilde med jer håndværkere. Rejsegilde er traditionelt håndværkernes fest – og et udtryk for, at sidste spær er rejst. Med det resultat i har nået indtil nu, skulle rejsegildet være foretaget for nogle uger siden, men nu er vi her.
Jeg vil gerne sige tak til rådgivere og håndværkere for en god indsats indtil nu og for et godt samarbejde. . Bygningen kommer til at passe flot ind i omgivelserne, og i den smukke Skagen stil.
Jeg har hørt, at Skagen Ryg og Gigtcenter roser jer for, at I har forståelse for, at I er på et behandlingscenter, og at de ikke følger sig generet af byggeprocessen. Jeg har også fået at vide, at der er en god gejst på jeres arbejdsplads. Jeg håber selvfølgelig, at I fortsat følger tidsplanen. Vi vil nemlig gerne have lukket fløjene, så vi kan tage bygningen i brug i december og fejre jul under tag. Vores patienter, eller gæster som vi gerne kalder dem, venter nemlig.
Skagen Gigt- og Rygcenter, der blev etableret i efteråret 2005, og har i årenes løb udviklet sig til et gigtcenter med patienter fra hele landet. Centret tilbyder tre ugers trænings- og behandlingsophold til gigt- og rygpatienter i hele landet, som har behov for intensiv genoptræning, det kan f.eks. være led-, bindevævs-, -belastnings eller slidgigtsygdomme.
Centret råder i dag over 20 enkeltværelser, fælles spisestue, opholdsstue, aktivitetsrum, gymnastiksal og træningssal. Der er i øjeblikket 7-8 måneders ventetid, så udvidelsen med 4 ekstra værelser er tiltrængt.
Jeg er glad for, at jeg på Region Nordjyllands vegne kan give jer håndværkere en vingave for en god indsats indtil nu.
Jeg vil gerne ønske jer fortsat god arbejdslyst – jeg håber, det gode arbejde fortsætter fremover.
Jeg synes, vi skal slutte med råbe hurra og udbringe en skål for håndværkerne!
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Rygcenteret står klar den 1. december' til en bekendt