
Tilløbsstykke: Genåbning af Dinitrolcenter Nordstrand
29. september 2011 - kl. 11:15 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Solen var lige stået op over naboens bilkirkegård. DINITROL-pigerne trimmede softice maskinen, skovlede kaffebønner op, og satte damp under de røde pølser. På gårdspladsen var betjent Bo den glade fremviser af den nye Skoda patruljevogn med alt fra sirener til sømmåtter. HF Transport var mødt op med en amerikanerudgave af en Scania lastvogn, der faldt godt i med de øvrige specialkøretøjer. På autoværkstedet var det DENTBUSTERS der tryllede bulerne væk på adskillige fremmødte kundebiler. I SANDORMEN var der børneparkering ved Olivia, med tegnefilm og fri softice. Hver 2. time var der crashtest mellem miljøbehandlede personbiler fra K.D. Handel, og en kæmpe gummiged fra Jørgen Lassen.
Midt i udstillingen mellem allufælge og vinterdæk stod indehaver Jan Lassen og kunne slet ikke få armene ned. En optælling viste, at hver 10. minut blev der indskrevet en ny aftale i ordrebøgerne. Nye kunder blev glade for at høre, at vi både kan og må udføre og stemple for eftersyn på biler købt ved autoriserede forhandlere, uden at garantien bortfalder fortæller Jan.
Dagens sidste event bestod i, at DINITROL-pigerne iført beskyttelsesbriller og hver sin store skovøkse skulle nedbryde en flot sølvgrå Audi på 5 minutter. Opgaven blev herefter overtaget af 4 stærke mænd, og Audien taber kampen, da den totalskrottes og køres over af gummigeden. Hver halve time var der flotte præmier til gæsterne, og vi sluttede af med en gæst som vandt 1. præmien, som bestod af en komplet undervognsbehandling. Vi ønsker tillykke.
Nordstrands Auto ønsker at takke følgende for hjælp og støtte på dagen:
DINITROL-konsulenten, Events og planlægning ved Allan Jensen
DINITROL-pigerne ved Heidi, Stinne og Stine Sandormen ved Christian
Sparekassen Vendsyssel Falck Skagen Akutbilen og Bjørn
Medarbejderne ved Nordstrands Auto Frederikshavn/Skagen Politi og Bo
Dentbusters Børneparkering ved Eventpigen Olivia
K D-Handel Praktisk hjælp ved ”Humle”
H F Transport Jakobs Cafè & Bar
Uggerhøj Biler Frederikshavn Havnegrillen Pier 1
Rallyfolkene Vognmand Jørgen Lassen
Skoda Fotos ved Hanne
SE flere billeder på www.nordstrandsauto.dk
Skrevet af Allan Jensen, Eventmager
En kommentar til “Tilløbsstykke: Genåbning af Dinitrolcenter Nordstrand” under annoncerne.
Det var bare rigtig godt ,svært at samle menesker til erhverv udenfor bymidte for der er de jo altid
men det lykkedes da for nordstrand
tillykke med det