
Allerede mere end 80 studerende pÄ Skipperskolen
18. januar 2012 - kl. 16:12 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Skagen Skipperskole slog mandag morgen dÞrene op for studerende pÄ den nye og flotte Skipperskole. Allerede fra fÞrste dag var skolen stort set fyldt helt op med sÄvel studerende som kursister.
Mandag mĂždte ca. 40 studerende, der pĂ„begyndte deres uddannelse pĂ„ den âgamleâ Skipperskole, op for at fĂŠrdiggĂžre det eller de sidste semester af deres navigationsuddannelse – og tirsdag morgen mĂždte der ca. 40 âhelt nyeâ studerende op, for at pĂ„begynde deres navigationsuddannelse. Der foruden er der fortsat stor sĂžgning pĂ„ skolens Radio kurser, hvor der er godt booket op pĂ„ forĂ„rets kurser.
“Det er skĂžnt med sĂ„ mange mennesker i denne fantastiske bygning, og p.g.a en stor velvillighed fra en masse sponsorer, sĂ„ har skolen kunne indkĂžbe en hel del nyt inventar, sĂ„ der er allerede nu en god stemning i bygningen”, fortĂŠller forstander Anders Andersen.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Allerede mere end 80 studerende pÄ Skipperskolen' til en bekendt