
Kokketræf og Sussi & Leo på Brøndums
28. januar 2012 - kl. 8:21 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Allstars kokketræf – 2012 på Brøndums. I år med Sussi & Leo…..
“Lørdag den 21. april har vi lokket nogle af de gamle køkkenchefer, souschefer og dygtige kokke, der igennem årene har styret køkkenet på legendariske Brøndums Hotel, tilbage til Skagen for én aften”, fortæller Jacob Dahl Andersen, F&B Manager på Brøndums .
De vil hver deltage med en fantastisk ret til en 7 retters menu, hvor også det nuværende kokketeam på Brøndums Hotel med køkkenchef Anders Rex i spidsen, vil deltage med 2 retter til denne eksklusive aften.
De deltagende gæstekokke er:
Jeppe Foldager, souschef på Søllerød Kro og Danmarks repræsentant ved Bocuse d’Or (Verdensmesterskabet for kokke)
Kristian Rise, direktør & køkkenchef Bryghuset Vendia, Hjørring
Lars Eiskjær, restauratør & kok på Restaurant Et, Aarhus (Årets Brasserie 2011)
Brian Mark Hansen, privatkok for Fritz Schur på Christiansholms Slot & finaledeltager i Årets Kok 2012
Thomas Pollmann, køkkenchef på Restaurant Mortens Kro i Aalborg
Udover alle disse fantastiske kokke er det en ære samtidigt at præsentere tidligere restaurantchef og super sommelier Rasmus Amdi Larsen, restaurantchef på Claus Meyers nyåbnede restaurant RADIO i København. Rasmus deltager i et wine battle med Brøndums Hotels vinansvarlige, F&B Manager Jacob Dahl Andersen og hans team af tjenere og sommeliers. Der serveres 2 vine til hver ret og der er lagt op til at gæsterne vurderer, hvilken vin der smager bedst og vigtigst hvilken vin der er det bedste match til maden.
Efter middagen genoplives den legendariske Safari Bar i Havestuen og Sussi & Leo spiller op til dans til den lyse morgen. Safari Bar var et af de første steder i Skagen hvor Sussi & Leo spillede i starten af deres karriere.
Billetten inkluderer:
Champagne og snacks
7 retters menu
2 vine til hver ret
Mineralvand
Kaffe, Petit Fours & Avec
Koncert med Sussi & Leo i ”Safari Bar”
Pris for hele herligheden kun 1795 kr.
Læs mere på www.broendums-hotel.dk eller kontakt os på tlf. 98441055
NB. Der er stærkt begrænset antal pladser, som alle sælges efter “først til mølle” princippet, og KUN via denne side på BILLETTO
I forbindelse med dette arrangement kan De reservere et værelse på Brøndums Hotel til den fordelagtige pris af 400 kr. for et enkeltværelse eller 600 kr. for et dobbeltværelse – begge inkl. morgenmad.
Ring på 98441555 for at reservere Deres værelse.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Kokketræf og Sussi & Leo på Brøndums' til en bekendt