Kære Socialdemokrater i Frederikshavn kommune

I Skagen partiforening er de ikke i tvivl, de anbefaler en stemme på Birgit Hansen fra Sæby.

Kære Socialdemokrater i Frederikshavn kommune

2. april 2012 - kl. 15:10 - af

I løbet af den kommende uge udsendes valgkortene til valget af Socialdemokratiets borgmesterkandidat ved kommunalvalget i november 2013. De af jer som modtager det fælles fagblad FAGET kan heri læse at Danni Munk, formand for partiforeningen i Frederikshavn, kalder det et skælsættende valg – heri kan vi kun erklære os enige.

Det valg vi nu står overfor er altafgørende for vores mulighed for at søge og få indflydelse efter kommunalvalget i 2013, og for at få gjort op med den (til tider selvforskyldte) isolering og udelukkelse vi som parti har oplevet i denne byrådsperiode. Derfor – kære partikammerat – er det nu du nøje skal overveje hvem af de to kandidater du mener bedst

• kan sikre udvikling og sammenhæng i hele kommunen

• kan bane vejen for et nyt og konstruktivt samarbejde med de øvrige partier

• kan samle den socialdemokratiske byrådsgruppe

• og på sigt kan stå i spidsen for et generationsskifte i vores byrådsgruppe

I Skagen partiforening er vi ikke i tvivl, vi anbefaler en stemme på Birgit Hansen fra Sæby.

• Birgit har 12 års erfaring med byrådsarbejdet, er medlem af økonomiudvalget og har tidligere bestridt den tunge post som formand for Socialudvalget.

• Birgit har alderen til at kunne stå i spidsen for Socialdemokratiet i mange år fremover og til at kunne stå i spidsen for det generationsskifte som skal ske i vores byrådsgruppe i løbet af de kommende år.

• Birgit er kendt for dialog og samarbejde, og hun står for at ville aktivitet i HELE kommunen.

• Og endelig har Birgit ved de seneste kommunalvalg vist at hun er en vellidt og respekteret kandidat som får mange personlige stemmer.

Derfor er vi, som ikke er låst af lokale partiforeningshensyn, ikke i tvivl. I Birgit Hansen har vi en kandidat som både har modet, erfaringen og alderen til at stå i spidsen for vores parti i mange år fremover, og vi er overbevidst om at Birgit også vil være garant for en politisk linie som tilgodeser HELE vores kommune.

Vi anbefaler en stemme på Birgit Hansen

Med venlig hilsen
Socialdemokraterne i Skagen

2 kommentarer til “Kære Socialdemokrater i Frederikshavn kommune” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

2 kommentarer til “Kære Socialdemokrater i Frederikshavn kommune”

 • Kurt Kirkedal Jensen

  Krydset er sat ved Birgit. Pøj pøj til hende og dermed os alle

 • Vivian og Svend Erik Floor

  Dette er ikke et valg om Frederikshavn mod Sæby og/eller Skagen. Med Birgit Hansen som borgmesterkandidat har vi i hele kommunen chancen for at slå en streg over en skæv start for vores fælles kommune.
  Vi trænger alle til at lægge fortidens beton bag os, uanset hvor skylden har ligget. Konstruktiv har den i hvert fald ikke været. Derfor skal der herfra ikke mindst til også frederikshavnske socialdemokrater lyde en opfordring til fordomsfrit at se fremad ved at sætte yngre kræfter, som ikke er belastede af fortiden, i spidsen for Socialdemokraterne i HELE Frederikshavn Kommune.
  Stem derfor på Birgit Hansen

  Venlig hilsen
  Vivian og Svend Erik Floor, Skagen

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kære Socialdemokrater i Frederikshavn kommune' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER