Skagen Fuglefestival Рmed i verdensomspændende projekt

Skagen Fuglefestival Рmed i verdensomspændende projekt

29. april 2012 - kl. 8:49 - af

Lige netop nu tr√¶kker millioner af fugle fra den sydlige halvkugle tilbage til deres yngleomr√•der i Nordskandinavien. Havternen har tilbagelagt omkring 45.000km p√• tr√¶kket fra Antarktis til dens ynglepladser h√łjt mod nord og rovfugle, havfugle og sm√•fugle som lettede for et par m√•neder siden i Afrika er nu ved at v√¶re n√•et til et af Europas bedste steder for at se p√• alle disse mange fugle samlet p√• et sted. Nemlig Skagen.

Ogs√• ornitologer og andre fugleinteresserede fra hele Skandinavien m√łdes i Skagen i april og maj for at f√łlge fugletr√¶kket og m√•ske opleve den ene sj√¶ldne fugle der tilf√¶ldigt er fulgt med alle de andre op og stopper forundret hvor de to have m√łdes. Hvert √•r opleves specielt store rovfugle, som egentlig h√łrer til i Sydeuropa i Skagen, fordi de er kommet lidt p√• udflugt.

Skagen Fuglestation under Dansk Ornitologisk Forening f√łlger √•ret rundt tr√¶kket af fugle i Skagen. Men s√¶rligt nu i for√•ret, er stationen ekstra bemandet og p√• udkig. B√•de efter vore egne tr√¶kfugle som kommer i tusindvis og efter den enlige sj√¶ldne.

Ogs√• andre steder i verden er der fokus p√• tr√¶kfuglene. Et verdensomsp√¶ndende projekt ‚Äď World Migratory Bird Day (Verdens Tr√¶kfugle Dag) samler arrangementer over alt i verden i den anden weekend i maj, i √•r den 12. og 13. maj, hvor fokus er p√• tr√¶kfugle. Skagen Fuglestation er deltager i dette projekt.

I Skagen kalder vi dette arrangement for Skagen Fuglefestival, som har sit centrum i Det Hvide Fyr p√• vej ud til Grenen. Her er der information og natur-kunstudstilling. Foreningens egen Naturbutikken har en udstilling og salg ved Det Hvide Fyr, hvor man kan sv√¶lge i b√•de dyre og billige kikkerter, teleskoper, b√łger og meget mere.

P√• Grenen er der b√•de l√łrdag og s√łndag fra kl. 7 til 10 mulighed for at opleve fugletr√¶kket p√• havet og over Grenen og f√• kyndig vejledning i hvad der passerer af Fuglestationens observat√łrer der st√•r p√• spidsen af den nord√łstligste klit. Foreningens Natur i √ėjenh√łjde har en lille informationsstand p√• P-pladsen, hvor der ogs√• l√łrdag gennemf√łres et arrangement for b√łrn.

Naturhistorisk Museum ved H√łjen Station holder √•bent begge dage og der er gratis adgang. S√łndag gennemf√łrer museet et arrangement for b√łrn.

L√łrdag morgen og l√łrdag eftermiddag er der guidede fugleture dels i Reservatet p√• Grenen og ved R√•bjerg Mile.

L√łrdag aften kl. 19 er der mulighed for at h√łre et sp√¶ndende foredrag med billeder af den kendte ornitolog og forfatter Klaus Malling Olsen. Det foreg√•r p√• Color Hotel i Skagen. Entr√© 50 kr som betales ved indgangen.

I ugen op til SFF kan man ogs√• komme p√• fugletur med lokale guider, som viser og fort√¶ller om den unikke natur og det rige fugleliv i Lysets Land. Turene er lavet til turister og ‚ÄĚnybegyndere‚ÄĚ, som ikke har pr√łvet at kigge fugle f√łr. P√• turene kan man f.eks. opleve fuglelivet i de store strandenge ved Jerup Strand eller se og h√łre de utallige sangfugle nord for Frederikshavn og l√¶re deres stemmer at kende. Turene i denne uge arrangerese i et samarbejde mellem Toppen af Danmarks netv√¶rksgruppe for fugleturisme og Dansk Ornitologisk Forening.

Hvis du vil vide mere om Skagen Fuglefestival, s√• bes√łg Fuglestationens hjemmeside p√• www.birdsontop.dk eller kontakt koordinator Kurt Rasmussen p√• telefon 40 21 64 77.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagen Fuglefestival - med i verdensomspændende projekt' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2023 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER