Så er de første matjessild prøvesmagt

Så er de første matjessild prøvesmagt

2. juni 2012 - kl. 10:01 - af

Fiskerestauranten lagde lokaler til, da den hollandske/belgiske presse, i går middags var inviteret til prøvesmagning på årets første matjessild.

19 journalister og  TV folk var i Skagen for at kunne rapportere hjem til Holland/Belgien om årets første matjessild, der først må komme i handlen i Holland den 6. juni.

Werner Larsson der er en af matjessildmarkedets største producenter, var naturligvis til stede på Fiskerestauranten:

“Matjessild er et kæmpestort marked i Holland, Tyskland og Belgien, og der er stor pressebevågenhed når de første leverancer er klar, så derfor er pressen mødt op her i Skagen i dag”.

Mads Larsson fortæller: ” Årets første spand matjessild bliver solgt på en auktion i Holland, ligesom når vi kan købe årets første danske jordbær. Prisen er bare lidt højere på matjessild, hvor den første spand sidste år indbragte 45.000 Euro !! . Penge der går til et velgørende formål.

Sidte år blev der solgt 25.000 tons matjessild i Holland.

En kommentar til “Så er de første matjessild prøvesmagt” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

En kommentar til “Så er de første matjessild prøvesmagt”

  • Karin Brendel Holzmüller

    Jeg synes matjessild er en stor delikatesse. Desværre kan jeg ikke købe disse matjes her i Odense eller kan jeg, jeg ved det bare ikke ?
    Kunne De oplyse mig en adresse?

    M.v.h.
    Karin Brendel Holzmüller

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Så er de første matjessild prøvesmagt' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger