
Luksus krydstogtskib anløber Skagen
7. juli 2012 - kl. 10:15 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
i morgen, søndag den 8. juli kl. 12, ankommer skibet Azamara Journey fra Azamara Club Cruises til Skagen red.
Det er første gang dette skib anløber Skagen, så der vil være plaketteoverrækkelse ombord forestået af borgmester og formand for Cruise Skagen Lars Møller. Skibet tilhører det absolutte luksussegment indenfor krydstogt. Ombord er op til 694 passagerer. Skibet kommer fra København og går videre til Zeebrugge kl. 00.30.
Passagerne skal på forskellige byture, Skagens Museum, Skagen By- og Egnsmuseum, Grenen – på cykel, til fods og i busser. Endelig skal en gruppe til Skagen Festivalens afslutningskoncert i Badmintonhallen.
Rederiet Royal Carribbean Cruise Line, som ejer Azamara Club Cruises har en repræsentant ombord, som skal have yderligere information om den nye havneudvidelse ved havnedirektør Willy B. Hansen.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Luksus krydstogtskib anløber Skagen' til en bekendt