447 nye rekorder i Børnenes Rekordbog
13. oktober 2012 - kl. 14:27 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Børnenes Rekordbog er på banen igen og udkommer 20. oktober med bl.a. rekorder fra Frederikshavn, Skagen og Sæby
Fra alle egne af landet har kreative børn overgået sig selv for at slå de gamle rekorder og for at finde på en masse nye. Der præsenterers 1200 fantasifulde rekorder – 447 er nye.
Er du parat til at overraskes over de vilde præstationer eller vil du have et godt grin? – så slå op i Børnenes Rekordbog!
Ungdomsgården Hånbæk i Frederikshavn er et af regionskontorerne i Danmark. Ungdomsgården tager ud sammen med børn for at godkende rekorder og uddele diplomer. Så har man en rekord eller kunne man tænke sig at slå én af rekorderne i bogen, kan man kontakte Ungdomsgården Hånbæk, Rømøvej 8 i Frederikshavn.
Frederikshavn kommune er godt repræsenteret i den nye udgave af bogen. Fra Sæby har Sæbygaardskolen lavet danmarks længste ta´selv bord på 53 m. og flest børn 620 til spisning på en gang. Frederikshavn er rigt repræsenteret med en del gamle og nye rekorder. Af nye er kommet diverse hula-hop-ringe rekorder, balloner i luften, fodboldkast, danmarks længste stående Lucia-kor på Frederikshavn Bibliotek og mange flere fra kommunen.
Fra det øvrige Danmark kan læses om klassen, der læste 62.352 sider på et skoleår eller om spejderne, der bagte 130 pandekager over bål på bare 1 time. Se også de 632 børn, der var med i ét stort stompnummer, 1.300 spaghettier i et hår eller 148 elever, der sjipper 17.222 sjip på 1 minut. Læs også om rekorden, hvor en flødebolle skiftede hånd 813 gange og om de 406 elever, der pustede 11.724 balloner op på 15 min. Derudover er der alle de skøre samlinger, som børn viser frem.
Børnenes Rekordbog er et pædagogisk projekt, hvis fornemste opgave er at styrke fællesskab, fantasi, spontanitet og kreativitet hos børn og give dem et sted, hvor de kan konkurrere på egne præmisser. Det hele begyndte i 1988 med lagkagekast og børnevask i Tivoli Friheden, Århus, men det fik hurtigt deltagere med fra hele landet. Det er både SFO’er, klubber, spejdere, skoleklasser, kammerater og enkeltpersoner, som hvert år indsender rekordforsøg indenfor kategorierne: flest, mindst, størst, længst, højest, hurtigst, maraton, samlinger og andre.
I år fejres udgivelsen lørdag d. 27. oktober kl. 11.00 på Frederikshavn Bibliotek, Parallelvej 16, 9900 Frederikshavn. Her vil børn fra hele Danmark udstille deres rekorder, og der vil være masser af rekordaktiviteter.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af '447 nye rekorder i Børnenes Rekordbog' til en bekendt