Det sker i Skagen/Aalbæk i uge 46

Det sker i Skagen/Aalbæk i uge 46

12. november 2012 - kl. 10:24 - af

Nedenstående arrangements kalender er udarbejdet af Skagen Turistforening.

Mandag d. 12. november

kl. 10.00: Gigtforeningen har stavgang fra Tr√¶ningscenteret p√• Hans Baghsvej. Det er gratis at deltage og alle kan v√¶re med. Turen varer ca. 1¬Ĺ time og stavst√¶nger kan l√•nes de f√łrste gange.

kl. 13.30‚Äď15.00: ‚ÄĚAlle mand til √•rerne!‚ÄĚ ‚Äď dramatiske strandingshistorier p√• Skagen By- og Egnsmuseum.

Arrangementet giver et grundigt indblik i redningsvæsnets tidligste historie samt i redningsmændenes og deres familiers særdeles barske livsvilkår. Deltagerne får indblik i redningsbådens særlige indretning og mandskabets arbejde ombord. Eftermiddagen sluttes af med en hjemmelavet bjesk, kaffe og èn af områdets dramatiske og gribende strandingsberetninger. Hver mandag fortælles en ny historie. Gratis for museets gæster.

kl. 14.00: Byvandring i Skagen By – Oplev Skagen til fods ‚Äď her g√•r vi gennem de sm√• gader i √ėsterby og h√łrer om Skagens gule huse, de r√łde tage med hvide ‚ÄĚblonder‚ÄĚ. Historien om hvorfor husene ligger som de g√łr, traditioner i Skagen, Vippefyret med Oddens historiske udvikling og slutter ved Skagens Museum. Tilmelding n√łdvendig ‚Äď p√• tlf. 98 44 13 77. Pris: kr. 90,00. Betaling til Skagen Turistbureau skal v√¶re foretaget inden turens start. Start: Fiskerstatuen v/ Skagen Turistbureau, Vestre Strandvej 10.

Kl. 19.00: H√łjskoleaften i Aalb√¶k Kulturhus hvor tidligere h√łjskolel√¶re Eigil Olsen underholder. Entr√© kr. 50,- incl. kaffe og br√łd.

Tirsdag d. 13. november

Kl. 21.00: Natfilm i Skagen Bio – ‚ÄĚ ERINDRING OM MINE BEDR√ėVELIGE LUDERE‚ÄĚ. Der er gratis adgang og billetter kan afhentes p√• Skagens Bibliotek.

Onsdag d. 14. november

Kl. 13.00-13.30: M√•nedens historie p√• Skagen By- og Egnsmuseum. “Pligt, trofasthed og d√łdsforagt ‚Äď redningsm√¶nd i Skagen” – Redningsv√¶snet i Danmark blev organiseret i 1852, og dermed blev redningsm√¶ndene afl√łnnet for deres barske arbejde. Den beskedne l√łn stod dog p√• ingen m√•de i forhold til m√¶ndenes indsats og kravene til dem: udholdenhed, lydighed, √¶druelighed og selvopofrelse. Gratis for museets g√¶ster.

Kl. 13.00: Onsdagsbridge i Virkelyst. Tilmelding inden kl. 11.00 p√• dagen til Grethe Christensen ‚Äď tlf. 98 44 12 50.

Kl. 14.00: Rundvisning med smagspr√łver p√• Skagen Bryghus. Pris Kr. 150,- pr. pers. inkl. smagspr√łver. Tilmelding p√• tlf. 98 45 00 50 ‚Äď www.skagenbryghus.dk.

Kl. 17.00: Aftensang i Skagen Kirke. En halv times musikandagt. Allle er velkomne.

Kl. 19.30: Skagen Bio viser den nye James Bond-film ‚ÄĚSkyfall‚ÄĚ. Billetbestilling p√• www.skagenbio.dk eller Skagens Bibliotek tlf. 98 45 92 00 i bibliotekets betjente √•bningstid eller en time f√łr en forestilling begynder: tlf. 81 11 60 12 Pris kr. 75,-.

Torsdag d. 15. november

kl. 14.00: ‚ÄĚM√•nedens billede‚ÄĚ p√• Skagens Museum. Mette B√łgh Jensen fort√¶ller om Michael Anchers v√¶rk ‚ÄĚEn l√¶gpr√¶dikant holder gudstjeneste p√• Skagen S√łnderstrand‚ÄĚ (1877). Arrangementet varer ca. 20 minutter og er gratis for museets g√¶ster. Tilmelding er ikke n√łdvendig, og alle er velkomne.

Kl. 19.00: Rosenhaven bes√łger ‚ÄĚVirkelyst‚ÄĚ og fort√¶ller om julens blomster og dekorationer. Tilmelding senest 12. november til Bodil S√łrensen, tlf. 22 35 93 99 el. √Öse Markman, tlf. 98 44 44 66 el. Ingerlise Diget, tlf. 98 44 41 85. Arr.: Skagen Gigtforening.

Kl. 19.00: ‚ÄĚSIDSTE NYT FRA VERDEN‚ÄĚ – Udover at v√¶re en skarp samfundsdebatt√łr er Carsten Jensen en fremragende forfatter. Sp√¶ndende, vedkommende, t√¶nksom og humoristisk p√• samme tid. I dette foredrag kommer vi bag kulissen og h√łrer om de parametre, der er drivkraften for forfatteren. Vi h√łrer om romanerne Vi, de Druknede og Sidste Rejse, og der bliver verdenspremiere i Skagen med opl√¶sning fra den nye roman, der f√łrst kommer i efter√•ret 2013! Carsten Jensen vil ogs√• komme ind p√• sine mange rejser og sit syn p√• samfundsudviklingen netop nu. B√•de som danskere og som verdensborgere bliver vi hele tiden stillet det samme sp√łrgsm√•l: hvem er vi? Et sp√¶ndende foredrag om et forfatterskab, der ofte har overrasket og ikke altid spiller efter de konventionelle regler. Arrangeret i et samarbejde mellem FOF-Vendsyssel, Folkeuniversitetet i Skagen og Skagens Bibliotek. Sted: Kulturhus Kappelborg. Entr√©: 100 kr. Billetter kan k√łbes p√• www-fof-vendsyssel.dk eller tlf. 70 25 50 50 og p√• Skagens Bibliotek tlf. 98 45 92 00.

Kl. 19.30: Skagen Bio viser den nye James Bond-film ‚ÄĚSkyfall‚ÄĚ. Billetbestilling p√• www.skagenbio.dk eller Skagens Bibliotek tlf. 98 45 92 00 i bibliotekets betjente √•bningstid eller en time f√łr en forestilling begynder: tlf. 81 11 60 12 Pris kr. 75,-.

Fredag d. 16. november

Kl. 23.00: Live musik p√• Kompasset med ‚ÄĚKilkenny‚ÄĚ.

L√łrdag d. 17. november

Kl. 10.00-14.00: S√ÜT DIT PR√ÜG P√Ö √ÖRETS JULEKORT, n√•r Skagen Fotoklub skyder julen i gang og inviterer til √•ben fotostudie i Kulturhus Kappelborgs foyer. Du vil blive budt p√• kaffe, the og kage, samt et unikt indblik i, hvordan klubbens medlemmer vejledes og l√¶re at blive bedre til at fotografere. Det er kulturhusets f√łrste juleevent, hvor du f√•r du mulighed for at se og opleve, p√• t√¶t hold, hvad klubben bl.a. laver mandag aften i foreningsbygningen p√• den anden side af foyeren. Arrangementet foreg√•r i foyeren for at skabe liv i kulturhuset og give alle der kommer til Kappelborg den dag et √•bent vindue til et af klubbens aktiviteter. Men klubben har brug for dig, din hun, kat, tante, onkel og/eller b√łrn som modeller. Tag derfor familien under armen og/eller hunden med i snor og f√• taget portr√¶tbilleder til julekort du skal sende i december med professionelt udstyr og vejledning fra klubbens dygtigste fotografer. Julerekvisitter kan medbringes. Efter hver fotooptagelse bliver billederne redigeret ved de opstillede borde og b√¶rbar computere pr√¶cis p√• samme m√•de som mandag aften i klubben. N√•r du har valgt dine bedste billeder, har du mulighed for at f√• dem br√¶ndt p√• en CD og st√łtte klubben med et beskedent bel√łb. Fri entr√©. Tilmelding ikke n√łdvendig, men er en fordel, hvis du √łnsker at v√¶re model. Kontakt Skagen Fotoklubs formand Brian Thomsen p√•: skagenfotoklub.bs@gmail.com

Kl. 10.00-17.00: Skagen Kunst & Kunsthåndværkermesse 2012 i Skagen Kultur- og Fritidscenter. Gratis entré.

kl. 11.00: Michael og Anna Anchers Hus tilbyder gratis omvisning mod sædvanlig entré til museet. NB: Tilbudet gælder ikke for grupper.

Kl. 14.00: Rundvisning med smagspr√łver p√• Skagen Bryghus. Pris Kr. 150,- pr. pers. inkl. smagspr√łver. Tilmelding p√• tlf. 98 45 00 50 ‚Äď www.skagenbryghus.dk.

Kl. 15.00-18.00: Livemusik p√• Skagen Bryghus med ‚ÄĚDouble D.‚ÄĚ (DK) ‚Äď rock.


Kl. 19.30: UNG BIO – Skagen Bio viser filmen ‚ÄĚTalenttyven‚ÄĚ. Billetbestilling p√• www.skagenbio.dk eller Skagens Bibliotek tlf. 98 45 92 00 i bibliotekets betjente √•bningstid eller en time f√łr en forestilling begynder: tlf. 81 11 60 12 Pris kr. 75,-.

Kl. 23.00: Live musik p√• Kompasset med ‚ÄĚKilkenny‚ÄĚ.

S√łndag d. 18. november

kl. 10.00: Travetur med Sund By med start fra Badmintonhallen. Naturen er lige uden for d√łren og til fri afbenyttelse 24 timer i d√łgnet. Er du til en rask tur langs stranden i bl√¶sevejr? Eller til en stille tur i plantagen? Det vil give dig nye oplevelser og nogen at snakke med undervejs. Du m√łder bare op p√• det angivne m√łdested.

Kl. 10.00-17.00: Skagen Kunst & Kunsthåndværkermesse 2012 i Skagen Kultur- og Fritidscenter. Gratis entré.

kl. 11.00: Offentlig omvisning på Skagens Museum. På omvisningen fortælles museets historie og der gives en introduktion til skagensmalerne og udvalgte værker. Arrangementet er gratis for museets gæster når entréen er betalt.

Kl. 14.00-16.30: Kandestederne og R√•bjerg Mile: Kultur og natur i √łdemarken. Vi tager den gamle vej til R√•bjerg Mile omr√•det, derefter g√•r turen ud til kysten tv√¶rs i gennem et sp√¶ndende omr√•de med vandre-miler. Hvor skilles veje og stier mellem kulturerne i gennem tiderne? Glemmer vi i dag menneske og natur-syn i kraft af evner og viden? Bem√¶rk: Medbring kaffe/te til pausen i vandremilerne. Arrang√łr: Naturstyrelsen. M√łdested: Redningshuset i Kandestederne, t√¶t ved Hjorts og Kokholms hotel. Turleder: Naturvejleder Villy K. Hansen.

Kl. 14.00: Skagen Bio viser filmen ‚ÄĚMarco Macaco‚ÄĚ. Billetbestilling p√• www.skagenbio.dk eller Skagens Bibliotek tlf. 98 45 92 00 i bibliotekets betjente √•bningstid eller en time f√łr en forestilling begynder: tlf. 81 11 60 12 Pris kr. 75,-.

Kl. 16.00: Skagen Bio viser filmen ‚ÄĚKapringen‚ÄĚ. Billetbestilling p√• www.skagenbio.dk eller Skagens Bibliotek tlf. 98 45 92 00 i bibliotekets betjente √•bningstid eller en time f√łr en forestilling begynder: tlf. 81 11 60 12 Pris kr. 75,-.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Det sker i Skagen/Aalbæk i uge 46' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2021 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER