Hotel er igen på lokale hænder

Hotel er igen på lokale hænder

16. november 2012 - kl. 8:58 - af

Efter en turbulent start er Hotel den gamle Skibssmedie nu på ret kurs.

I 2007 gennemgik det oprindelige lille hotel en omfattende renovering, og de daværende ejere udbyggede hotellet med nye værelser og suiter. Forhuset mod Vestre Strandvej blev ombygget til 2 hotellejligheder og en tjenestebolig. Endvidere blev der tilbygget 22 helt nye, store ferieboliger i høj kvalitet samt 1200 m2 parkeringskælder, således at stedet nu råder over en samlet kapacitet på knap 200 sengepladser.

Hotellet er pr. 1. oktober 2012 købt af forpagterparret gennem de seneste halvandet år, Gitte Pedersen og Jørgen Olesen. Ferieboligerne er individuelt købt af feriefonde og private investorer, heraf er de sidste 14 ferieboliger netop overtaget af en privat Nordjysk investorgruppe.

De nye hotelejere har fremlagt en ny målsætning, hvor man sammen med ferieboligejerne ”vil skabe og fastholde et unikt hotel- og feriemiljø som tiltrækker kvalitetsbevidste gæster, og etablere sig som Skagen midtbys mest foretrukne sted for indlogering i forbindelse med ferieturisme og erhvervsgæster.” Stedet skal udstråle en harmonisk, afslappet og hyggelig atmosfære, og hotellets kvalitet i både fremtoning og service skal altid være i top.

Hotellet udvider samtidig sæsonen, således at der nu er åbent for gæster fra 18. januar til 15. december.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Hotel er igen på lokale hænder' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger