Ny chef for Undervisning og Tværgående Ungeindsats

Ny chef for Undervisning og Tværgående Ungeindsats

31. januar 2013 - kl. 19:58 - af

Senest 1. maj 2013 byder Frederikshavn Kommune Vibeke Post Madsen velkommen som ny chef for Center for Undervisning og Tværgående Ungeindsats

Vibeke Post Madsen er 41 år, læreruddannet og har i mange år arbejdet med skoleledelse. Hun er videreuddannet inden for ledelse, og har bl.a. en Master i Public Administration fra Aalborg Universitet.

De seneste år har Vibeke været skoleleder på Gug Skole, som er Aalborg Kommunes største folkeskole. Vibeke har stor erfaring med skoleudvikling og forandringsprocesser på mange niveauer, og hun har repræsenteret skolelederne i Aalborg Kommune bl.a. på skolechefniveau og i samarbejdet med politikerne.

”Der har været stor interesse om stillingen, og vi fik mange og gode ansøgninger, udtaler Heidi Becker-Rasmussen, der er direktør for børn og kultur. ”Vi har således haft et solidt grundlag for at finde den helt rigtige chef for vores skoler, SFO’er og ungeindsats”.

”Det er et enigt ansættelsesudvalg, der peger på Vibeke Post Madsen, og jeg og vi er helt sikre på, at Vibeke kommer med stor viden om og erfaring fra skoleområdet samt masser af lyst, energi og vilje til at tage fat på arbejdet med at videreudvikle vores skoler og samarbejdet med verden omkring os”.

Vibeke Post Madsen bor i Aalborg, er gift og har to teenagerdøtre. Hun afløser Bente Brink Nielsen, der p.t. er konstitueret chef for centret, og Bente fortsætter i konstitueringen frem til Vibekes tiltrædelse.

”Jeg giver Vibeke Post Madsen mine bedste anbefalinger, og jeg håber at hun vil blive vel modtaget i vores egen organisation og blandt øvrige samarbejdspartnere – jeg glæder mig til samarbejdet med Vibeke”, slutter Heidi Becker-Rasmussen.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ny chef for Undervisning og Tværgående Ungeindsats' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
SELECT DISTINCT ID, post_title, post_password, comment_ID,
        comment_post_ID, comment_author, comment_date, comment_approved,
        comment_type,comment_author_url,
        SUBSTRING(comment_content,1,300) AS com_excerpt
        FROM wp_comments
        LEFT OUTER JOIN wp_posts ON (wp_comments.comment_post_ID = wp_posts.ID)
        WHERE comment_approved = '1' AND (comment_type = '' OR comment_type = 'comment') AND
        post_password = ''
        ORDER BY comment_date_gmt DESC
        LIMIT 5

Seneste kommentarer

© 2007-2022 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER