
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Sommerkoncert med Peter Abrahamsen
2. august 2015 - kl. 6:36 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Peter Abrahamsen har en lang karriere bag sig, fra debuten som 16 årig rocksanger til dagen i dag, hvor han senest har indspillet en meget anmelderrost album med Jeppe Aakjær sange, ”Jeg er født på Jyllands sletter”. Også i nordisk visesammenhæng har Peter markeret sig med at synge og udgive den svenske digter Dan Andersson i dansk oversættelse på ”Vejen til Luossa.”
Peter Abrahamsen har samarbejdet med bl.a. Erik Grip, Povl Dissing og Benny Andersen og var i en periode på 10 år fra midten af 1980’erne til midten af 1990’erne tilknyttet Danmarks Radio som radio- og TV-vært. Han har herudover lavet musik til flere TV-serier.
I en længere årrække drev Peter Abrahamsen sit eget musikbureau og pladeselskab Abracadabra fra Larsbjørnsstræde i hjertet af København og hjalp helt unge kunsterne frem i lyset så som Shit & Chanel, Knud Christensen, bedre kendt som Sebastian, Pia Raug og Erik Grip. Det var også her, den første Svantes viser med Benny Andersen og Povl Dissing så dagens lys.
Peter Abrahamsen grundlagde, hvad der senere er kaldt den litterære bølge, hvor han formåede at parre musikere med litteratur i en frugtbar symbiose. Blandt de mest kendte kan nævnes Mathildes version af Tove Ditlevsens Pigesind, Sebastians Bertolt Brecht sange Tiderne skifter, Peter Thorups indspilning af Tom Kristensen digte Rejsen til Kina, og Anne Linnets indspilning af Tove Ditlevsen digte Kvindesind samt Erik Grips Frank Jægers viser.
Peter Abrahamsen har i den senere tid valgt at give nyt liv til den danske sangskat og har blandt andet fornyet den danske sømandssang med markante indspilninger af Hils fra mig derhjemme, Anne Mari’, Den er fin med kompasset og andre hjemlængsel-sange. Peter Abrahamsens forkærlighed for country fornægter sig ikke, og i de senere år er hans musik tillige blevet inspireret af cajunmusikken.
Den 9. august kl. 15.00 koncert med visesanger Peter Abrahamsen på Grenen Kunstmuseum.
Entré kr. 80,-
Billetter købes på Grenen Kunstmuseum
Kig forbi Grenen Kunstmuseum. Der er meget at se!
Grenen Kunstmuseum / Gallerie Rasmus har følgende åbningstider i 2015:
1/7 – 9/8 Alle dage: 11.00 – 17.00
10/8 – 31/8 Alle dage: 11.00 – 16.00
1/9 – 11/10 Tirs & tors, lør/søn: 11.00 – 15.00
12/10 -18/10 Alle dage: 11.00 – 15.00
Ønsker om besøg uden for Grenen Kunstmuseums åbningstid kan rettes til museumschef Kirsten Lind på telefon 29 78 49 81.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Sommerkoncert med Peter Abrahamsen' til en bekendt