
Valgdeltagelsen skal endnu hĂžjere op
1. november 2017 - kl. 7:17 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Ved valget i november 2013 til RegionsrĂ„d og ByrĂ„d i Frederikshavn Kommune blev stemmeprocenten opgjort til 72,3 %. PĂ„ landsplan var stemmeprocenten 71,9 % – en vĂŠsentlig forbedring fra kun 65,8 % i 2009.
Men Kommunernes Landsforening havde ogsÄ ved den seneste afstemning brugt 6 mio. kr. pÄ en kampagne for netop at fÄ vend en nedadgÄende tendens hos vÊlgerne.
Frederikshavn Kommune appellerer denne gang forud for det forestĂ„ende valg pĂ„ sin hjemmeside: âKan vi gĂžre det endnu bedre den 21. november?â.
MÄlet er, at Nordjylland skal have den hÞjeste stemmeprocent i landet, og at alle nordjyske kommuner forbedrer valgdeltagelsen i forhold til sidste kommunalvalg.
Ved seneste kommunalvalg i 2013 havde Aalborg Kommune den laveste stemmeprocent, og Rebild og LĂŠsĂž Kommuner havde hĂžjest stemmeprocent i Nordjylland.
For borgmester i Jammerbugt Kommune og formand for de nordjyske kommuner Mogens Gade er det vigtigt at fÄ en hÞj stemmeprocent. »Det at stemme er ikke kun en ret. Det er egentlig ogsÄ en pligt, mener vi,« udtalte han for nylig til Berlingske.
Fra avisen skal lyde en opfordring om at fÞlge denne opfordring og benytte sin borgerret til at afgive sin stemme og dermed vÊre en del af den demokratiske proces med at fÄ valgt sÄvel et regionsrÄd som et byrÄd.
Her kan man se en liste over alle opstillede kandidater til byrÄdsvalget:
http://frederikshavn.dk/Documents/ledelsessekretariatet/Valg/Kanditatoversigt_byraadsvalg_2017.pdf
Her ses en liste over medlemmer af det nuvÊrende byrÄd:
Tekst af Per Rye
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Valgdeltagelsen skal endnu hĂžjere op' til en bekendt