Skagens Museums Venner fylder 60 år

Barbershop-kvartetten HusAar underholder, når Skagens Museums Venner holder fødselsdagsfest (Foto: HusAar).

Skagens Museums Venner fylder 60 år

10. juli 2019 - kl. 9:22 - af

For præcis 60 år siden stiftede en kreds af kunst- og kulturinteresserede borgere foreningen Skagens Museums Venner. Kunstneren Helga Ancher – datter af Anna og Michael Ancher – blev valgt som foreningens første formand.

I mellemtiden er foreningen blevet en integreret del af Skagens Kunstmuseer, men ideen lever videre i bedste velgående, og har nu et rekordstort antal medlemmer.

–                     Jubilæet skal selvfølgelig fejres, og derfor holder vi den traditionelle sommerfest for foreningens medlemmer netop på årsdagen for grundlæggelsen, i dag onsdag den 10. juli. Vi håber, at mange af klubbens mere end 2.200 medlemmer møder frem, og måske vil begivenheden også tiltrække nye medlemmer, siger Skagens Kunstmuseers kommunikationschef Niels H. Bünemann.

I årenes løb har venneforeningen givet økonomisk støtte til Skagens Kunstmuseer, især i forbindelse med udstillinger og indkøb af nye værker. Til gengæld har medlemmerne fri adgang til både Skagens Museum, Anchers Hus og Drachmanns Hus, og de får rabat i museumsbutikken og de tilknyttede caféer.

For to år siden besluttede foreningen på en generalforsamling at fusionere med Skagens Kunstmuseer, og det var en god beslutning, mener den daværende formand for foreningen, Flemming Vogdrup, der også er stolt af den gamle forenings nu 60-årige historie.

–                     Det var en meget fremsynet plan, grundlæggerne af foreningen havde dengang. Nu om dage er det ganske almindeligt, at museer har klubber eller foreninger, der bakker op om deres virke, men tilbage i 1959 var det lidt af en nyskabelse. Og jeg tør godt sige, at venneforeningen har en del af æren for at Skagens Museum har udviklet sig til at være et af Danmarks væsentligste kunstmuseer, siger Flemming Vogdrup, der var foreningens sidste valgte formand, og fortsat repræsenterer ”vennerne” som næstformand i Skagens Kunstmuseers bestyrelse.

Traditionen tro er der også et musikalsk indslag, når sommerfesten løber af stabelen i haven ved Skagens Museum. I år er underholdningen lagt i hænderne på den aarhusianske barbershop-kvartet ”HusAar”. Barbershop-traditionen stammer fra de amerikanske sydstater i begyndelsen af sidste århundrede. Den udøves typisk af et mandskor, der synger firestemmigt. HusAar synger både de amerikanske klassikere og danske sange tilpasset stilarten, og kvartetten vil også inddrage publikum i deres show.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skagens Museums Venner fylder 60 år' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2019 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER