
Hanne Pedersen fra Skagen. Fotograf: Linda Suhr.
Foredrag og udstilling: Ældre fortæller deres livshistorier for at styrke fællesskabet
6. september 2022 - kl. 14:25 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Onsdag 7. september kan du være med til et foredrag om ældres livshistorier i Kulturhus Kappelborg i Skagen. ’Livshistorier’ er også en udstilling, som kommer på turné i Frederikshavn Kommunes biblioteker.
I marts 2020 lukkede landet ned som følge af coronapandemien. Det betød, at vi alle blev isoleret i en eller anden grad, og det gik særligt hårdt ud over de ældre. Derfor fik projektleder i Frederikshavn Kommune Ulla Hariet Jensen en god idé.
– De ældre har så meget livserfaring og så mange historier at give videre. Så hvorfor ikke finde nogen, de kan fortælle historierne til? Vi kunne ikke mødes fysisk, og derfor fandt vi på at finde frivillige til interviewe ældre om deres livshistorier på telefonen, fortæller Ulla Hariet Jensen.
Det var ikke tanken fra starten, at livshistorierne skulle formidles videre, men historierne var gode, og en fotograf blev hyret til at tage billeder af fortællerne til et magasin og en udstilling. Onsdag 7. september afholdes så et foredrag om ’Livshistorier’ på Kulturhus Kappelborg i Skagen. Her indgår også udstillingen med ti livshistorier i citater og billeder.
Udstillingen åbnes med foredrag
Skagen Bibliotek inviterer onsdag eftermiddag fra 15-16.30 til et foredrag om ’Livshistorier’ i foyeren på Kulturhus Kappelborg. Alle kan deltage.
Her kan du møde makkerparret Hanne Pedersen fra Skagen og Lise Jørgensen, som Hanne Pedersen har fortalt sin livshistorie til. Projektleder Ulla Hariet Jensen vil læse op af livshistorierne og fortælle om, hvordan projektet ’Livshistorier’ blev til.
Derudover fortæller fotograf Linda Suhr om, hvordan hun har oplevet at møde menneskene bag livshistorierne.
Sundhedsstyrelsen nævner indsatsen som et godt eksempel på at styrke fællesskabet
Sundhedsstyrelsen har udgivet en erfaringsopsamling kaldet ’Fællesskab på klippekort i hjemmeplejen’. Her er Frederikshavn Kommunes indsats ’Styrk Fællesskabet’ fremhævet som et godt eksempel på, hvordan man kan styrke fællesskab og sociale relationer.
’Styrk Fællesskabet’ støtter ældre medborgere, som savner samvær med andre i hverdagen eller er ufrivilligt ensomme, og strikker et forløb sammen, som er individuelt tilpasset. En af redskaberne har været at finde ledsagere, som hjælper med at komme afsted til aktiviteter eller skaber en første kontakt til nye sociale relationer. Og ’Livshistorier’ blev en del af ’Styrk Fællesskabet’.
– Livshistorieprojektet har styrket fællesskabet og gjort en forskel for både fortælleren og skribenten, fortæller projektleder Ulla Hariet Jensen.
Udstillingen ’Livshistorier’ vises til og med foråret 2023 på kommunens biblioteker. Du kan læse mere om arrangementet og udstillingen her. Arrangementet er desuden en del af Verdensmålsugen i Frederikshavn Kommune.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Foredrag og udstilling: Ældre fortæller deres livshistorier for at styrke fællesskabet' til en bekendt