Den kommunale administration, taler om lukning af Børnehuset Trindelvej (billedet) og/eller en sammenlægning af Vuggestuen Regnbuen og Børnehaven Pilekrattet, som er beliggende på Cronborgvej.
Lukning forude af dagtilbud i Skagen
11. december 2024 - kl. 6:31 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Børnetallet i Skagen er faldende, hvilket også betyder færre medarbejdere.
Økonomiudvalget skal på mødet i dag den 11. december drøfte forslag fra den kommunale administration, som taler om lukning af Børnehuset Trindelvej og/eller en sammenlægning af Vuggestuen Regnbuen og Børnehaven Pilekrattet, som er beliggende på Cronborgvej.
Der peges på, at kvaliteten er særlig sårbar i børnehuse med mindre end 30-40 pladser. I Skagen er der 3 institutioner med omkring 25 børn i hver.
Fastansatte medarbejdere på dagtilbudsområdet vil få tilbudt overflytning til anden enhed i Dagtilbudsområde Nord.
Tekst: Per Rye
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Lukning forude af dagtilbud i Skagen' til en bekendt