Månedens historie: Skagen i fattig 80’erne

Demonstration mod atomkraft, Sct. Laurentii vej 1986. Foto: Nordjyllands Kystmuseum.

Månedens historie: Skagen i fattig 80’erne

14. marts 2025 - kl. 6:36 - af

Husker du 1980’erne?

Et årti med økonomisk krise, kartoffelkur og høj arbejdsløshed. Men også et årti med højt hår, skulderpuder og håb for fremtiden.

Ude i den store verden skete der store forandringer, og i den lille plet på verdenskortet, der hedder Skagen, mærkede man også tidens strømninger.

Fiskeriet, byens hovederhverv, oplevede både op- og nedture. Kvoter og nye reguleringer ændrede vilkårene for de lokale fiskere, mens turismen begyndte at spille en større rolle i byens økonomi.

1980’erne var en tid, hvor byens sygehus og flyverstation var blandt byens store arbejdspladser og byen stadig havde tre folkeskoler. Skagen i 1980’erne var en blanding af tradition og forandring en lille by, der som resten af verden mærkede historiens gang.

I marts måneds historie maler vi med neonfarver og dykker vi ned i stort og småt fra Skagen i fattig 80’erne.

Månedens historie finder sted på Kystmuseet Skagen onsdag den 19. marts og lørdag den 22. marts kl. 13:00-13:30.

Arrangementet er for museets betalende gæster.

6 kommentarer til “Månedens historie: Skagen i fattig 80’erne” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

6 kommentarer til “Månedens historie: Skagen i fattig 80’erne”

  • Lennart Hårdberg Nielsen

    K. K. Madsen

    Drukmåse for fred var en gruppe mennesker der under skagenfestivalen holdt til ude på campen. De lå normalt ved siden af den gruppe af folk der kaldte sig Mobilus Barus. Grupperne var fra henholdsvis Københavnsområdet og Vadum. Senere fusionerede grupperne sig og kaldte sig Drukmåse united.

  • K.k.madsen nej nej ,,,,den klub du hentyder til var ,,,
    S.D.M.F (Skagen drukmåse for fred) 🤔🤪før det ,,,hed den
    S.H.Ø.D ( Skagen håre øl drikker ) 🤔
    Og dengang skulle man melde sig ind på Viseværtshuse,
    og det kostede 10kr og så fik man en øl ( kostede 10kr)
    Det var Tuborg Bjarne der stod for indmeldelsen 🤔🤣🍺
    Jeg var selv medlem 😁

  • Kurt Kirkedal Jensen

    K.K Madsen
    Nej nej de to har intet med hinanden at gøre. Skagen for Fred var en forening der arbejdede for fred og endte med at få Skagen Kommune erklæret for atomvåben frit område.
    Vi gik fredsmarcher, som den du kan se på fotografiet her og vi arrangerede debat møder om den stigende militarisering der fandt sted den gang.

  • “Skagen for Fred”, var den den der senere blev til “Drukmåse For Fred”?

  • Kurt Kirkedal Jensen

    Du har helt ret Steen vi marcherede og demonstrerede imod atomvåben. Var selv med og der blev dannet en forening ved navn: Skagen for Fred

  • Efter skiltene at dømme, ladet det ikke til, at det er atomkraft man demonstrerer imod.

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Månedens historie: Skagen i fattig 80'erne' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger