
Flere end en halv million!
24. marts 2025 - kl. 7:10 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Arbejdet med det imponerende byggeri “Maskinrummet” på havnen er i fuld gang – og alt kører som smurt. Projektleder Christian Chrone fra Trigon fortæller til SkagensAvis, at arbejdet skrider planmæssigt frem, og optimismen er til at tage og føle på.
I bygning 2, den mindste af de to bygninger, er det udvendige murerarbejde snart færdigt, og indvendigt bliver der arbejdet effektivt med at montere murstensskaller. De særlige skaller er kun omkring 20 mm tykke, hvilket gør dem lette at håndtere og hurtige at montere med fliseklæber. I alt bliver der brugt over en halv million enheder – cirka 250.000 udendørs mursten og hele 270.000 skaller!
Tagarbejdet er også godt i gang. Bygning 2 er allerede tæt, mens Bygning 1 netop nu får lagt det inderste trapeztag. Herefter følger isolering og montering af det endelige paptag, så også denne bygning bliver lukket af for vind og vejr.
Et af projektets mest iøjnefaldende elementer er Fyrtårnet, som i dag begynder sin rejse mod de 31 meters højde. Øverst på tårnet skal en glaskuppel monteres – et spektakulært blikfang, der forventes færdigt i juni.
Der er også tænkt stort, når det gælder funktionaliteten: En elevator med en imponerende løftekapacitet på 20 ton skal installeres til at transportere de store motorer op og ned i bygningen. For at sætte det i perspektiv – det svarer til vægten af cirka 266 der i gennemsnitvejer 75 kg!
Alt i alt tegner Maskinrummet sig til at blive et både teknisk og arkitektonisk perle, og Skagen kan se frem til endnu et markant vartegn.
De første 7 billeder herunder er fra bygning 2, mens resten er fra bygning 1.
Maskinrummet åbner til Påske i 2026.
Klik på linket herunder og få en virtuel rundtur i noget af det nye oplevelsescenter.
En kommentar til “Flere end en halv million!” under annoncerne.
Et imponerende byggeri ,udtænkt af en meget initiativ rig og dygtig mand der ikke gør noget halvt.Jeg glæder mig til at se det færdigt og ønsker Henning alt godt i tiden herefter.