Brøndums Hotel har indgået en betinget købsaftale

Brøndums Hotel har indgået en betinget købsaftale

1. juli 2025 - kl. 15:07 - af

Brøndums Hotel har i dag lagt denne pressemeddelelse op på hotellets hjemmeside:

Bendt Fredberg ejede og drev gennem næsten 5 årtier det legendariske og historiske Brøndums Hotel i Skagen. Som bobestyrer i hans dødsbo kan jeg oplyse, at der er indgået en betinget købsaftale med Arp-Hansen Hotel Group A/S om at overtage Brøndums Hotel pr. 1. januar 2026.

Historien om Brøndums Hotel starter helt tilbage i midten af 1800-tallet, hvor en gammel køb mandsgård i 1859 i Skagen fik lov at drive gæstgiveri og indrette et par værelser til overnattende gæster. I 1870’erne åbnede ejeren, familien Brøndum og datteren af familien Anna Ancher, hotellet for den siden hen så kendte kunstnerkoloni ¨Skagensmalerne¨, der boede og festede der. Hotellet blev allerede dengang et kendt samlingspunkt i byen og en helt central del af Skagens udvikling og fundament for etableringen af et af Danmarks mest besøgte og kendte museer, Skagens Museum.

I dag fungerer hotellet som et stykke autentisk dansk kulturhistorie med 45 værelser i flere bygninger og en udsøgt restaurant i nogle helt unikke historiske rammer.

Arp-Hansen Hotel Group A/S har i samarbejde med fredningsarkitekt Bente Lange igangsat et arbejde og en dialog med fredningsmyndighederne hos Slots- og kulturstyrelsen, hvor man vil søge at finde nogle løsninger for en omfattende renovering med etablering af nye bade værelser og moderne faciliteter samtidigt med, at der værnes om historie og atmosfære.

Købet er derfor betinget af, at hotellets gamle, smukke bygninger kan fornys og opgraderes, så de i mange år fremover kan imødekomme den nutidige gæsts krav og forventninger, – med fuld respekt af bygningsarv, atmosfære og historie.

Med venlig hilsen

MMFJ ApS
Jesper Fredberg, Direktør
Bobestyrer Jens Stadum, Advokat

Brøndums Hotel
Emil Hauge, Hoteldirektør

ARP-HANSEN HOTEL GROUP A/S
Henning Arp-Hansen, Bestyrelsesformand
Dorte Krak, Administrerende Direktør

3 kommentarer til “Brøndums Hotel har indgået en betinget købsaftale” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

3 kommentarer til “Brøndums Hotel har indgået en betinget købsaftale”

  • Jens Vadet Poulsen

    Vi har måske set enkelte eksempler på, at økonomisk vækst og gevinst ikke er det eneste parameter, der skal prioriteres, hvis vi fortsat skal have en levende og attraktiv by?

  • PPiano Piano fru Ankerstjerne

    Arp Hansen Group har en egenkapital på 4,2 mia. kr.

    Tillykke til Brøndums hotel nu går det fremad igen.

    Det er nu dygtige hotelfolk, som kommer til roret.

    Hvis der er problemer Kommunen køber de også Rådhuset i Frederikshavn og fyrer 1000 ansatte i administrationen

    MVH

    Poul

  • Hanne+Ankerstjerne+Aavang

    Nu må vi bare håbe, kommunen ikke stikkeren en kæp i hjulet med den nye lokalplan. Vi husker alle, hvordan Skagen blev forhindret i at takke ja til forespørgslen om Royal Run hér. Dette til trods for at al fornuft tilsagde, at det ville blive en økonomisk gevinst for ikke bare Skagen, men hele kommunen.

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Brøndums Hotel har indgået en betinget købsaftale' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2025 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger