Sygeplejerske Mille Godby og borgmester Karsten Thomsen. Foto: Frederikshavn Kommune.
Hjemmeplejen kører 100 elbiler ud på vejene
2. oktober 2025 - kl. 6:48 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
I går rullede den kommunale hjemmepleje ud på vejene i nye 100 elbiler. Bilerne styrker den grønne omstilling og arbejdsmiljøet.
Luften bliver forhåbentlig lidt renere på vejene mellem Skagen og Voerså. I går tog blandt andet den kommunale hjemme- og sygepleje 100 nye elbiler i brug. De erstatter lige så mange benzin- og dieselbiler, som dagligt kører mange timer og ture.
– Det her er ikke bare transport fra A til B. Vi viser, at vi mener det alvorligt, når vi taler om grøn omstilling. Elbilerne er både gode for miljøet og for arbejdsmiljøet i plejen, siger Karsten Thomsen, borgmester i Frederikshavn Kommune.
Karsten Thomsen og sygeplejerske Mille Godby modtog på vegne af kommunen nøglerne til den første af elbilerne, der nu leveres til hele kommunen.
Bilanmelder for en dag
Personalet i hjemmeplejen har selv været med til at vælge den specifikke bilmodel som en del af et udbud. Tidligere på året fik seks ansatte til opgave at være bilanmeldere for en dag. De prøvekørte og vurderede et udvalg af elbiler. Samlet set var personalet mest tilfredse med Nissan Ariya, der samtidig var den billigste løsning.
– Med de nye elbiler får hjemmeplejen ikke kun et grønt løft – også komfort og teknologi er opgraderet, hvilket skal gøre arbejdsdagen lettere og mere sikker for medarbejderne, fortæller Karsten Thomsen.
Aftalen på de nye elbiler løber de næste fire år. Bilerne leveres til kommunens hjemme- og sygepleje, træningscentre, sundhedscentre og demens-team.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.








Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Hjemmeplejen kører 100 elbiler ud på vejene' til en bekendt