På billedet er det Bodil Bertelsen fra Værestedet Skagen, Helge Hougesen, Anders Andersen fra Nordstjernen og Per B. Nielsen fra Skagen Miniby.
Donationer med mening: Helge gør en forskel i sin sidste tid
21. april 2026 - kl. 6:45 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Den 30. marts lagde Helge Hougesen vejen forbi Skagen Aktivitetscenter, hvor han overrakte donationer til plejecentrene Lindevej, Drachmannsvænget og Ankermedet samt til aktivitetscentret. I går besøgte han Nordstjernen, hvor han også delte ud af sin gavmildhed. Her modtog Dagstilbuddet Nordstjernen og Skagen Miniby hver 5.000 kroner, mens Skagen Værested under socialpsykiatrien blev tilgodeset med 10.000 kr.
Baggrunden for Helges donationer er alvorlig. Den 22. december sidste år fik han beskeden om, at han kun havde omkring et halvt år tilbage at leve i. Men i stedet for at lade sig slå ud har han valgt at bruge tiden på at gøre en forskel for andre – med omtanke, generøsitet og livsglæde.
Som han også understregede tilbage i marts, handler det ikke om ham selv:
“Det er ikke for at få opmærksomhed, men forhåbentlig kan det inspirere andre, der har mulighed for at give lidt videre.”
Hos de tre seneste modtagere er taknemmeligheden stor, og pengene får konkret betydning i hverdagen. Hos Skagen Miniby går pengene til den daglige drift, for selv om Minibyen har fået sponsorater fra forskellige fonde er det fælles for fondene at pengene ikke må gå til netop den daglige drift.. På Skagen Værested arbejder man på at etablere en sansehave, og her vil donationen blive en vigtig brik i projektet. Hos Nordstjernen bliver pengene brugt på en fest, så alle brugerne kan få glæde af Helges bidrag.
Og som en af brugerne sagde med et smil: “Er der noget vi kan, så er det at feste.”
1 kommentarer til “Donationer med mening: Helge gør en forskel i sin sidste tid” under annoncerne.








Det er flot, det kommer til at glæde mange mennesker