
Barn af Vendsyssel XVIII – i stærkeste opstilling
5. november 2011 - kl. 6:33 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Årets julegaveidé er på gaden med 22 spændende og læseværdige beretninger i den populære serie.
Det 18. bind i serien ”Barn af Vendsyssel” ligger nu klar hos Lions Clubbernes sædvanlige salgssteder. I bogen fortæller 22 forfattere oplagt og for manges vedkommende muntert om livet, som det fandt sted for mange år siden, og som de fleste måske har glemt hvordan var dengang, og tilmed er stort set alle egne af landsdelen repræsenteret i årets forfatterpanel.
Således også Skagen, hvor det er skuespillerinden Marianne Mortensen der levende og interessant beretter om sin barndom og opvækst i Skagen. Læs bl.a. om tiden i ”Skawdram”, hvor Marianne Mortensens interesse for skuespillet blev vakt, og om tiden på Fiskerestauranten samt i ”Drachmann-klubben”. En spændende beretning som viser Marianne Mortensens store kærlighed for Skagen.
Men der er også mange andre interessante fortællinger om de forskellige egne i Vendsyssel.
Bl.a. giver den tidligere direktør for Color Line, Jakob Jensen, et godt indblik i en families vanskeligheder ved at skulle omstille sig fra det nordjyske (født i Skagen) til det sjællandske. Men trods lange og alvorlige sygdomsperioder giver udholdenhed en stærk afslutning med belønning af fornemste slags. Den nuværende overborgmester i København, Frank Jensen, beretter hensynsløst ærligt om de meget moderate faglige forventninger voksenverdenen stillede til ham i hans første skoleår, men efter mødet med de rigtige lærere ændredes situationen.
Der er meget mere spændende læsning i bogen, som er på 276 sider og den koster 228 kroner. Den kan købes hos Bøger & Papir, Sct. Laurentiivej 74, Skagen, eller ved henvendelse til de to Lions Clubber i Skagen: Kurt Isaksen på tlf. 40 14 47 70 eller Lis Thorsen på tlf. 21 74 94 66.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Barn af Vendsyssel XVIII - i stærkeste opstilling' til en bekendt