Birgit Hansen: Frederikshavn Kommune kan også bidrage

Birgit Hansen: Frederikshavn Kommune kan også bidrage

26. marts 2020 - kl. 22:21 - af

Det er en god melding, at kommuner og region kan bidrage til at sikre arbejdspladser i denne tid ved at fremrykke og evt. lave nye anlæg.

Nu hvor anlægsloftet er ophævet i 2020, vil Frederikshavn Kommune også se på, hvilke muligheder vi har for at fremrykke anlægsopgaver og investeringer. 

Derfor er sagen sat på april økonomiudvalgsmøde, som er et Skype møde.

I Frederikshavn Kommune vil vi kunne fremrykke nogle nogle investeringer planlagt til 2021. Det vil kortvarigt give et pres på vores likviditet, men i og med de er planlagt til 2021 og skulle dækkes af kommende altså næste års indtægter,  ja så vil trækket være kortvarigt.

Et eksempel: hvis vi forestiller os, at opgaveholder på Sæby Havn, renovering (når de der skal udføre arbejdet er fundet efter udbud) kan nå at lave hele arbejdet i 2020, hvor der er afsat 25 mio på budgettet – ja så fremrykker vi beløbet på ca 32 mio afsat i 2021 til arbejdet. 

Et andet eksempel vi kan bidrage med er, at bruge nogle af de ejendomsvedligeholdspenge og penge til asfaltarbejderarbejder, vi har planlagt til budget 2021 allerede i 2020. 

Dækningsafgift for virksomheder kan udsættes til 2021 ifølge aftalen, men Frederikshavn Kommune har ikke dækningsafgift.

Det er også muligt at låne til flere anlægsopgaver – udmeldt af Indenrigsministeren. I først omgang vil jeg ikke anbefale, at vi låner. 

Vi skal afvikle og afdrage, og i Frederikshavn Kommune  arbejder vi  på at nedbringe vores lånegæld. 

Konklusionen er, at naturligvis skal vi i Frederikshavn Kommune se, hvordan vi kan bidrage. Og det vurderer vi på næste økonomiudvalgsmøde, nu hvor vi kender aftalen. 

Med venlig hilsen 

Birgit S. Hansen 

Borgmester

2 kommentarer til “Birgit Hansen: Frederikshavn Kommune kan også bidrage” under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

2 kommentarer til “Birgit Hansen: Frederikshavn Kommune kan også bidrage”

  • Birgit S Hansen

    Kære Tommy. Der er ikke noget, der tyder på, vi ikke kan holde budgetaftaler indgået med Fontænehuset
    Mvh
    Birgit

  • Tommy Tørnblom

    Hej ær det risko att utlovade bidrag till tex Fontenehuset blir indraget?
    Tommy

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Birgit Hansen: Frederikshavn Kommune kan også bidrage' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger