
Støjsag! Uvildig vurdering/undersøgelse!
19. juni 2023 - kl. 7:36 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Kunne man forestille sig at f.eks. fiskeriministeren kunne slippe afsted med, at han i fem år ikke sikrede kontrol af landinger eller foretog anden kontrol, men blot fastholdt at han “er i dialog med fiskerne” og det efterfølgende blev afsløret, at der ikke er udført nogen kontrol i fem år?
Dette som sammenligningsbillede på håndteringen af musikstøjsagen i Frederikshavn kommune.
Musikstøjsagen bør vurderes uvildigt for at få klarhed på mindst tre ting:
- Er juraen og almindelige demokratiske og forvaltningsretslige regler overholdt ?
- Er det hensigtsmæssigt at give kommunen så vide rammer, at den kan vedtage et restaurationsforskrift med så vidtrækkende konsekvenser for støj, uden nogen forudgående miljøscreening eller undersøgelser ?
- Er det i orden ukritisk at tildele private firmaer dispensationer så massivt, ud fra almindeligt gældende regler for støj ?
Når vores borgmester er formand for Kommunernes Landsforenings Miljøudvalg, bør vi kunne forvente klare og rene linjer og at alle forhold er belyst og fremlagt.
Byrådet har over en bred kam været påfaldende tavse i denne lange sag.
Der er ikke stillet kritiske spørgsmål til hvorfor der ikke, som påstået, er udført kontrol.
Musiksteder miljøscreenes andre steder, når musikken er så massiv, men ikke i Skagen.
Det kan undre, da sagen har delt byen og skabt mange uoverensstemmelser og beskyldninger.
Er alle i byrådet sikre på, at de har fået korrekte oplysninger ?
Eller har de “glemt” at tage vare på borgerne – også hvis de udgør et mindretal.
Det har været mere end sparsomt med lokalpolitikernes dialog med borgerne under hele forløbet af denne sag.
I Skagen har vi nu krav på at få belyst, hvad der er sket og gjort, og hvad der er lovligt og forsømt.
Advarsler fra beboerne er i en lind strøm sendt til politikerne og forvaltningen i mange år.
Nu indrømmer man pludselig, der ikke er kontrolleret siden 2017.
Tilliden til borgmesteren og byrådet har lidt et knæk og den er ikke genoprettet ved borgmesterens udtalelse om “nu kontrollerer vi”. Efter denne sag kan vi desværre heller ikke have tillid til kommunens kontrol, men må forlange et uvildigt, professionelt firma, hvis kontrol også holder i en retssag.
Nu bør den her sag via uvildig undersøgelse belyses og afsluttes!
Med venlig hilsen
Thomas Mose
29 kommentarer til “Støjsag! Uvildig vurdering/undersøgelse!” under annoncerne.
















Kære Franck.
Hvor er du altså bare klog!
Vores tidligere hjem, som endte med at ligge i minefeltet, blev bygget i 1906.
Tror at frigivelsen af underholdningen kom i 2016.
Det var et helvede på jord.
Vi fik også fra barfolket besked om, vi bare kunne flytte.
Her sad de så både nat og nat, mange på overførselsindkomster, og hånede os andre, som næsten ikke kunne stå på vores ben, på grund af nætter med støj.
Vi skulle jo op og arbejde, så vi kunne være med til at støtte de stakler foran baren.
7-8 år tog det os at sælge vores hjem gennem 36år.
Vi kunne bare flytte, kunne vi!!
Kære Kurt,
Muligt, at politik er de muliges kunst, men det kræver evner. Spørgsmålet er, om I har de nødvendige evner.
Hele denne debat handler ikke om den manglende kontrol. Det er irriterende, at nogen prøver at sno sig udenom, men det er ikke sagens kerne.
Det er restaurationsforskriften af juni 2010.
Jeg, og 3 andre har oprettet, og betalt for den verserende klage hos Miljø-og fødevarestyrelsen, og afventer deres konklusion. Men uanset om deres svar er positivt eller negativt, er det ikke noget I byrødder skal vente på. Er den positiv, og der skal foretages VVM, VCR-screening OG beboerhøring må den udendørs kommercielle musik stoppes indtil der kommer et resultat.
Er den negativ, skal I ikke tro, at »den hellige grav er velforvaret« og I bare kan fortsætte mishandlingen af miljøet i Skagen, og af beboerne i centrum. Det kan I ikke.
Restaurationsforskriften overholder nemlig ikke diverse love, det være sig Danske, EU-love eller enhver forskning om støj – miljøstøj (musik støj).
Dertil kommer spørgsmålet, om jeres (borgmesterens) special lov, der kun gælder i Skagen, ikke er at diskriminere og forskels behandle en gruppe borgere, beboere. Det vil vi også se nærmere på.
Så Kurt, og jer andre 27 bestyrelsesmedlemmer og borgmesteren – I skal tænke globalt og handle lokalt. Det gør I ikke, I både tænker og handler lokalt.
Det går ikke længere.
Mogens Bandholm
Til Franck.
Uanset hvad du mener om hvem der var først – støjen eller beboerne, er det i henhold til miljøloven boligen der stiller kravene til hvor højt og hvor.længe der må støjens m.m.
Dette er loven og kan man dispensere fra loven ?
Hvis det gøres ender det i anarki.
Først og fremmest vil jeg lige forklare at jeg som udgangspunkt ikke er ret glad for turister, også selvom jeg selv er tilflytter til Skagen…
Med det sagt, så synes jeg at den klage sang der er fra dem der bor i og i nærheden af “bylivet” i Skagen, er en flok tudeprinsesser…
Det virker som ham der flyttede nær en racerbane som havde eksisteret i årtier, men pludselig larmede den for meget…
Musikken etc var der først, så må dem som flytter ind i nærheden af beværtningerne osv, rette ind…
Og NEJ!!
Der skal ikke spilde unødig penge på diverse undersøgelser…
Politik er de muliges kunst.
Jeg er i denne og andre tråde, blevet bebrejdet jeg ikke har ageret i sagen vedrørende musik og kontrol af samme. Jeg vil her give info omkring hvordan jeg ser på sagen, og hvad der er sket.
Jeg er helt enige med dem der, med rette, undrer sig og er utilfredse med den manglende kontrol. Nu sidder jeg ikke i det udvalg der behandler dette spørgsmål, men har været og er i tæt dialog med Martin Kjelkelund omkring hvad, hvordan og hvornår. På Erik Trolles og Martin Kjelkelunds foranledning er det nu kommet frem at kontrol ikke har fundet sted, og at der nu endelig bliver gennemført kontrol. Så lang og så godt. Jeg er helt enig med de to herrer.
Så drøftes der et spørgsmål omkring uvildig undersøgelse. Så vidt jeg er informeret, er der rejst en sag fra nogle borgere over for miljø og fødevareministeriet angående eventuelt manglende screening og opfølgning i forbindelse med restaurationsforeskriften. Denne sag verserer og det er naturligt at afvente svar fra dem.
Hvad angår antallet af dispensationer har et markant flertal besluttet at der fortsat skal gives disse dispensationer. Jeg er ikke enig, men accepterer naturligvis flertallets ret til at beslutte dette. Også dette spørgsmål indgår i klagen der er indgivet.
Uenighed er ok, men indimellem bliver måden man udtrykker sin uenighed på, skinger og der gåes over stregen. Det er bandsat ærgerligt for saglige argumenter drukner når de pakkes ind i, til tider hadske bemærkninger.
Jeg håber snart der kommer en afgørelse på de klagesager der er indgivet så vi alle kan få klare retningslinjer at forholde os til.
Jeg er fortsat af den mening at det er fint vore spillesteder vil underholde sine gæster, men er utilfreds med, og uenig i, at store dele af byen ufrivilligt skal “underholdes” samtidig.
Jeg ser som sagt frem til vi forhåbenligt får at vide af overordnede myndigheder hvad der er ret og rimeligt.
At være tre ud af hele byrådet der mener der bør strammes op, er ikke nok til at ændre på beslutningerne. Det er også helt naturligt at afvente afgørelser på indgivet klager.
Jeg kan garantere at jeg følger sagen nøje og stadig vil arbejde for at vi alle skal kunne være her, og det ved jeg Martin og Erik også gør.
God sommer
Mvh
Kurt
Det begynder at blive kriminelt for borgmesteren. Politiet stopper i går i Frederikshavn en restaurant i Danmarksgade i at spille for højt – indenfor, men med ét, kun et vindue åbent. Det fik de støjplagede na-og genboer til at ringe til politiet.
Faktisk er vi beboere i Skagen centrum i 7 år blevet diskrimineret og forskel behandlet i forhold til alle andre borgere i kommunen.
Det er iflg. Menneskerettigheds loven, side 78 fra EU parlamentet i Strassbourg ulovligt.
Så kære borgmester, stop den undendørs kommercielle musik i Skagen inden det er for sent for dig og byrådet. I deler jo ansvaret.
Politikerne i byrådet, som er fra Skagen, burde skamme sig.
De har i alle årene vidst, at støjen var generende, og at der intet blev gjort for at hjælpe beboerne.
Skal I bruge en stor håndvask?
GAD VIDE
Om ikke den gode formand for PMU samt 1. viceborgmester juridisk er på gyngende grund. Hvad enten han skiver sin mening som privat person eller som formand for PMU og som
viceborgmester, kan hans mening jo af nogle opfattes som byrådets officielle mening.
?
Jeg har desværre lige læst i nordjyske at formanden for plan og miljø mener at der køres en hetz mod restauratørerne.
Jeg blev egentlig glad for at der endeligt viste sig at vi stadigt har politikere selvom det ikke er meget vi har hørt til dem i denne debat.
Jeg bor ikke et sted hvor jeg bliver generet af støjen
Og jeg elsker garanteret ligesom alle de andre der klager over støjen, at der er musik i byen mig bekendt har ingen klaget over musikken, ret mig hvis jeg er galt på den.
Jeg kan desværre ikke opholde mig mange af de steder hvor jeg ellers gerne ville nyde musikken og det er udenlukkende på grund af de niveau musikken har og ikke musikken selv
At der også er andre gener som der påpeges
Friholder vel ikke kommunen for deres ansvar i støjproblemerne
Hvis det er kommunens holdning at det her er en hetz mod restauratørerne så vil jeg tillade mig at mene at de tilsyneladende ikke har sat sig ind i sagerne og desværre ikke har fattet noget som helst.
Jeg kan fuldtud støtte forslaget om en objektiv undersøgelse af spillestedernes “volumen”.
Og lidt mere daglig kontrol af højtspillende turister, på bådene og i haverne, ville da heller ikke være af vejen.
En nedskruet musik-sommer er vist det, vi alle ønsker.
Jørgen Carlsen
Nemlig Hanne. Men vi bør interessere os for byens ve og vel – ikke blot på kort og profitabelt sigt, men også på længere sigt og forhindre, at Grenen vi sidder på bliver savet over.
Modsat flere andre skribenter i denne tråd, ved jeg, hvordan den slags sager behandles i en kommune, og jeg er derfor vidende om, at andre end Erik Kyed har arbejdet hårdt for at ændre tingenes tilstand. Jeg tænker på Kelkelund og Kirkedal, men kommunen er for langstrakt!
Sidder lige og får den tanke, at de, der ikke er generet af støjen, ikke bør udtale sig om noget, de ikke kender til.
Sidder faktisk lige og får den tanke, at de der støjer mest, egentlig er dem der er imod støj….
Til Erik Sørensen.
En uvildig undersøgelse kan kun ministeriet udføre og det bedste er at kommunalbestyrelsen anmoder ministeriet om det og får luften renset, men desværre tror jeg ikke de har modet til det.
Borgmesteren er kommunens øverste embedsmand og på lønningslisten. Dermed har hun siddet i direktionen og så må det være svært at være uvidende
Erik Vium
fantastik skrevet
enig i det meste
du skriver at en uvildig undersøgelse, skal sættes i gang straks
hvordan forestiller du den skal sættes i gang
Borgmesteren kan få de dygtiske advokater
betalt af skatteyderne
hvordan forestiller du dig, det skal foregå
hvem skal betale
Borgmesteren har brudt loven, ingen tvivl om det
men kan det bevises at hun viste at der ingen kontrol
var i Skagen.
eller hun var fejl informeret af sine embedsmænd
kun Borgmesteren ved det
vi kan kun håbe på
at der kommer en ordentlig kontrol i Skagen
i fremtiden
🇩🇰🇩🇰🇩🇰
Selvfølgelig skal der laves en uvildig undersøgelse af støjproblemerne, og den skal ikke “orkestreres” af kommunalbestyrelsen selv, så man undlader at spørge alle i byen, der bor
uden for støjplagen, alle der ikke kan svare på PC, og unge støjglade personer ned til 15 år!
Sådan blev Rambølls tidligere undersøgelse nemlig arrangeret, hvorved man bevidst havde
sørget for at få et fuldstændig misvisende
og ubrugeligt resultat. Hvad kostede denne undersøgelse i grunden? Det virker i øvrigt forstemmende, at Skagen-medlemmerne af byrådet – bortset fra i hvert fald Erik Trolle – ikke er mere aktive i støjbekæmpelsen, de har endda været med til at nedstemme et forslag om at foretage en evaluering af kommunens egen støjkontrol efter 23-sæsonen! Hvad er de bange for?
Ved kommunens overtagelse i sin tid af lystbådehavnen blev det fastslået, at den skulle drives som en campingplads – men ingen
byrådsmedlemmer har kunnet vise mig en sådan campingplads, hvor der er høj musik fra alle
teltene og en åben bar til langt ud på natten! Og så påstår man, at det ikke er et
beboelsesområde! Vrøvl: I 3 sommermåneder bor
der dagligt over flere tusinde mennesker i
havnen – de har sejlet langt for at komme til Skagen, og de skal sejle langt, når de skal herfra – familier med børn, der trænger til
fred, ro og hvile, og som de betaler for. Og
ikke for larm og spektakel. – Som mangeårig formand for Skagen Sejlklub, har jeg i stigende omfang talt med gode sejlere, der i
stigende omfang fravælger Skagen, hvis ikke der er en gæsteplads ved vores broer i yderhavnen – de orker ikke det halløj inde
i havnen, som i øvrigt heller ikke tillades
i nogen anden lystbådehavn i Danmark – heller
ikke i Sæby, der for resten ligger i samme
kommune som Skagen. I havnen på Anholt har jeg oplevet, at de, der ikke overholder støj
-forbuddet, får deres sound-boxe smidt i havnen, sådan! Men i Skagen hylder “man” åbenbart filosofien:”Jo højere musik der spilles, jo flere bajere blir der solgt!”
Derfor får restauranterne hvert år deres
støj-dispensation, der ligner en permanent
– og hidtil ukontolleret – dispensation.
Her går det godt – Skål!
Poul Bendixen.
Efter havde vendt de enkle spørgsmål som er blevet stillet i pressen til borgmester og kommunalbestyrelsen og de embedsmænd der har varetaget støjsagen med fagfolk kan der ikke være tvivl om en uvildig undersøgelse skal sættes i gang hurtigst muligt.
Dispensation for overskridelse af miljølovens regler for støj kan der kun dispenseres fra hvis, det er i almenvældets interesse.
Det kan man ikke sige at restautioner er og det er heller ikke en enkel virksomhed, men mange der har fået en generel tilladelse til at støje.
Det fremgår af “Bekendtgørelse af lov om miljøvurderinger planer og programmer og af konkrete projekter (VVM) §1 stk. 2. – at formålet med en miljøvurdering er, at der under inddragelse af offentligheden tages hensyn til befolkning, forurening, støj, trafik – alt hvad der kan påvirke miljøet fysisk og psykisk.
Der skulle som minimum være foretaget miljø screening blandt andet i værdierne og det kan være prisfald på fast ejendom som i princippet kan udløse erstatningskrav eller bare det man ikke kan være udenfor i haven eller på altanen grundet støjen.
Ligeledes siger samme bekendtgørelse i Afsnit II § 8
Myndigheden skal gennemføre en miljøvurdering af planer og programmer hvor disse bl.a. er: Turisme.
Dette er ikke sket.
Støjsagen og politikernes manglende svar undrer.
Borgmesteren er kommunens øverste embedsmand og dermed underlagt de regler der gælder for embedsmænd – (Styrelsesloven).
En politiker kan sige hvad som helst – det kan en embedsmand ikke. Dygtige borgmestre kan styre dette.
Borgmesterens indlæg på Facebook som kommentar til Nordjyske leder giver indtryk af at borgmesteren ikke har har forstået alvoren i Nordjyske leder og ikke fattet hvad de handlinger der sket har medført – manglende tillid til demokratiet og systemet.
Oppositionen tavshed er åbenbart på niveau med borgmesteren – altså ikke forstået noget af det der er sket eller også er der sket det man kalder en studehandel med tavshed til følge.
Lederen i Nordjyske var sober og giver stof til eftertanke og spørgsmålet er hvordan kan man havde tillid til kommunalbestyrelse og administration i fremtiden?
Dejligt læserbrev, og tak fordi du vil hjælpe med til at få sagen grundigt opklaret.
Tak.
Borgerforeningen for Skagen Centrum er mildest talt rystede over den udvikling støjsagen har har taget.
En administration må aldrig ikke bringe en Borgmester i den situation! Hvis ikke den øverste folkevalgte og byrådet kan stole på kommunens egen administration, hvad kan de så stole på?
Der er ingen tvivl om, at en undersøgelse vil være den eneste logiske konsekvens af denne sag og BSC kan regner bestemt med byrådet selv forlanger en, da de heller ikke kan leve med en mistillid til de oplysninger de udbeder sig og modtager fra kommunens administration.
I BSC er vi klar over der er personer, der har en modsat holdning end os til støjsagen, Dette respekterer vi og indleder os gerne på en debat om emnet, men at vi ligefrem er blevet modarbejdet aktivt af en administration, der om nogen burde være neutral er ikke bare rystende, det er bekymrende, for er vi så de eneste?
Denne tanke ved vi er hos mange, så vi forventer intet andet end at byrådet hurtigst muligt udbeder sig en undersøgelse, ikke kun for deres men for vores alles ammens skyld.
Mvh
Lars-Christian Thorvil
Formand for BSC
Kære Erik og Lone
Sagen kan kun forfølges via nedenstående
“Det kommunale og regionale tilsyn varetages af Ankestyrelsen med Indenrigs- og Boligministeriet som overordnet tilsynsmyndighed. Tilsynet kan se på, om en kommune eller region har overholdt lovgivning, der særligt gælder for offentlige myndigheder.”
Det er kommunen, som har tilsynspligten i første omgang.
Borgmesteren har talt usandt i enhver henseende, som vi også ser i vore nabokommuner. Hjørring/Aalborg.
Vi har alle vor egen holdning i “Minksagen”
MVH
Poul
Tak til Thomas Mose for et godt læserbrev og for støtte til os, der bor i midtbyen. Den her sag må da give alle borgere i kommunen stof til eftertanke.
Og til Poul, du har ret i, at det er en tilståelsessag, men det ser jo ikke ud til, at der kommer til at ske noget som helst, alle politikerne er jo tavse som graven.
Politisk tavshed er ikke til gavn for nogen som helst, den giver bare yderligere politikerlede.
Lad os nu få vendt hver en sten i den her sag, så ja tak til en uvildig vurdering/undersøgelse.
Hej Poul
det er jo ikke en uvildig undersøgelse af Borgmesteren
der hentydes til
det er et udvildig firma der skal føre kontrol af
støjen i Skagen
Socialdemokraterne er utroværdige i kontrollen i Skagen
derfor at det ikke kommunen der skal føre kontrol
du har ret i at en undersøgelse af Borgmesteren
fører ingen vejne hen
men vi skal følge loven
som i resten af landet🇩🇰🇩🇰
@Hvis ikke tiden nu er kommet til en uvildig undersøgelse af den her betændte sag, så kommer den aldrig.
Kære Venner
Der er jo tale om en tilståelsessag.
Stop nu med al den støj her i Skagens Avis.
Sagen er langt mere alvorlig, når vi ser på politik på et højere niveau.
Mette Frederiksen har jo fortsat Minksagen.
Arne Boelt i Hjørring faldt på plejehjems-sagen i Horne.
Ålborg fik ny Borgmester i går efter skadalen med Thomas Kastrup- Larsen, som var mere sygemeldt på grund af møgsager end på kontoret.
I dag kan vi læse en leder i NORDJYSKE, hvor man undrer sig over at Birgit ikke træder tilbage.
Vi har ikke noget at bruge en kommission til.
Det er total spild af tid.
Demokratiet har spillet total fallit og VENSTRE snork sover lokalt og på Borgen
MVH
Poul
Hvis ikke tiden nu er kommet til en uvildig undersøgelse af den her betændte sag, så kommer den aldrig.
Jeg har ikke længere tiltro til Frederikshavn Kommunes politikere og administration og tvivler stærkt på om jeg nogensinde får det igen. Dog med få undtagelser, heriblandt Erik Kyed Trolle, han har kæmpet vores sag i over syv år, tak for det.
Så hvis borgmesteren/byrådsmedlemmerne skal have en chance for at vinde noget troværdighed tilbage, så kan det ikke gå hurtigt nok med at få igangsat en uvildig undersøgelse.
Så ramte du igen centrum af skiven Thomas Mose Flot indlæg i støjdebatten
Selvfølgelig skal der en uvildig undersøgelse til. Det er det mest retfærdige . Dorte
For demokratiet og ytringsfriheden, ville det være en god ide med uvildig kontrol
På den måde får vi indsigt i, hvad grunden reelt er for manglende kontrol.
Før det sidste kommunalvalg, var der 2 fra Skagen, Martin og Kurt, som begge syntes der skulle kontrol til.
Nu er I begge larmende tavse!
Har Borgmesteren banket jer på plads med gode udvalgsposter, eller hvad skyldes jeres tavshed?
Selvfoelgeligt skal der en uvildig undersoegelse til.
I flere år har skagboerne skændtes for og imod stoejen.
Beboerne er modsat spillestederne aldrig blevet hoerte.
Støj
fuldstændig enig igen om det du skriver Thomas
der skal selvfølgelig være en professionel kontrol
udenom kommunen
Socialdemokraterne har den totale magt
og i denne sag er de ikke troværdige
loven er ikke holdt
Socialdemokraten Kurt Kirkedal gik til valg på, at nu skal der være styr over støjen i Skagen
hvad er der sket
tavshed tavshed tavshed
intet er sket
nærmere det modsatte
nu er sandheden kommet frem,der har ikke været kontrol i Skagen i 5 år.
byrådet har lit et kæmpe troværdighedsproblem
jeg har før sagt vi også skal have, et professionelt
økonomi udvalg, så vi får de rigtige besparelser i kommunen
og ikke bare besparelser der holder på vælgerne.
der er alt for mange ansatte i forhold til kommunens størrelse, det er blevet påvist.
hvis ikke vi kan stole på,hvad der bliver skrevet og sagt
og hvad der kommer fra kommunen og byrådet
så er der et alt for stort troværdigheds problem
🇩🇰🇩🇰🇩🇰🇩🇰