Arkivfoto.
Det sker sjældent!
7. september 2023 - kl. 10:13 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Silver Dawn anløb i morges, ved halv otte tiden, Krydstogtkajen. Det er første gang, at dette skib gæster Skagen, så derfor er der plaketteceremoni ombord, hvor næstformand i Cruise Skagen, direktør Peter Møller Saga Shipping vil overrække plaketten til kaptajnen. I samme anledning spiller Tordenskioldgarden ved afsejlingen.
Ombord er der 519 gæster. Af disse er de 309 englændere. Det sker engang imellem at der er danskere ombord på krydstogtskibe der anløber Skagen, så det er en sjælden ting at der denne gang er hele 104 af slagsen.
Efter planen afgår Silver Dawn igen klokken 17.00, med kurs mod København.
1 kommentarer til “Det sker sjældent!” under annoncerne.
















Vi var en af de 104 passagerer og det var første gang vi var i Skagen, det var en rigtig dejlig by og måske tager vi os sammen og bruger 6 timer for at køre derop