Hvor skal der placeres vindmøller i kommunen?
19. maj 2010 - kl. 0:20 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Frederikshavn Kommune skal i gang med at planlægge , hvor man fremover kan placere landbaserede vindmøller. I planlægningen vil kommunen tage hensyn til mange forhold – ikke mindst vindmøllernes påvirkning af natur, miljø og mennesker.
19. maj til 16. juni – Ordet er dit
Som optakt til planlægningen vil vi gerne høre fra dig. Derfor afholder kommunen nu en foroffentlighedsfase fra onsdag den 19. maj til onsdag den 16. juni 2010. I foroffentlighedsfasen er ordet dit, og du opfordres til at sende forslag og ideer til:
”Hvor skal der placeres vindmøller i kommunen?”
”Skal der være enkeltstående vindmøller i kommunen? eller vindmøller i grupper?”
”Hvilke hensyn vejer tungest ved placering af vindmøller? naturen? mennesker? dyr? økonomien? eller andet?”
Borgermøde 1. juni
Samtidig inviterer vi dig til at deltage i et borgermøde om vindmølleplanlægningen. Borgermødet finder sted tirsdag den 1. juni 2010 kl. 19.00 på Hotel Viking i Sæby.
Ideer og forslag til vindmølleplanlægningen skal være modtaget af Frederikshavn Kommune senest onsdag den 16. juni 2010 og sendes til.:
Frederikshavn Kommune, Teknisk Forvaltning
Rådhus Alle 100, 9900 Frederikshavn -eller på e-mail: tf@frederikshavn.dk
Yderligere oplysninger kan fås hos Lene Morthensen på tlf. 9845 6256 eller mail: lemr@frederikshavn.dk eller hos Sune Riis Østergaard på tlf. 9845 6243 eller mail: suos@frederikshavn.dk
1 kommentarer til “Hvor skal der placeres vindmøller i kommunen?” under annoncerne.










_1_1_1.jpg)






Lad det gamle Skagen Vest fyrtårn få selskab af nogle vindmøller. Lad det blive Skagen bys nye vartegn ud mod søsiden, siden kan det udbygges med nogle havmøller.
Vi har i mange år haft en stor arbejdsplad på Buttervej, der lever af vindkraften; Bak op om industrien, lad os få nogle møller her i området og giv Skagen et vartegn som vi kan være stolte af.