Midtvejsklimaks i uge 29

Midtvejsklimaks i uge 29

16. juli 2026 - kl. 7:13 - af

– Når hele Danmark smelter sammen på kajkanten i Skagen.

Fotograf, Peter Jørgensen, var i går en tur rundt i Skagen, for at tage temperaturen på Uge 29, og det er der kommet denne reportage ud af:

Onsdag i uge 29 er ikke bare midtpunktet. Det er dagen, hvor ugen tipper over i det absolutte klimaks, og hvor Skagen for alvor viser, hvorfor den her uge har en helt særstatus i den danske sommer.

Selvom ugen ofte i folkemunde døbes ”Hellerup-ugen”, skal man ikke kigge langt efter beviser på, at hele Danmark har sat kursen mod toppen. På havnens tætpakkede kajkanter sidder folk fra Randers, Skanderborg, Thy og Nykøbing side om side med det nordsjællandske kontingent. Her smelter dialekterne sammen i en fælles hyldest til den helt særlige Skagen-vibe, hvor der er plads til alle, der vil feste, opleve og mærke pulsen.

Onsdag er traditionelt set dagen, hvor rutinen for alvor sidder i skabet, og festen kulminerer. Fra den rå natur ude på Grenen til de klassiske klitter ved Sømærket i Gl. Skagen er stemningen ladet med ren energi. Caféer og restauranter melder om alt udsolgt, og på byens mange spillesteder trækker livemusikken et massivt publikum til. Men det er ikke kun de iskolde flasker med rosé, der klinger i glassene – fadølshanerne gløder, og snakken går lystigt på tværs af borde og bænke.

Foto og tekst: Peter Jørgensen

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Midtvejsklimaks i uge 29' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger