Sundhedsudvalget prĂŠsterer flot overskud

Sundhedsudvalget prĂŠsterer flot overskud

15. april 2013 - kl. 6:16 - af

Sundhedsudvalget i Frederikshavn Kommune kom ud af 2012 med et overskud pĂ„ hele 15 millioner – samlet set er der brugt 297 mio. pĂ„ sundhedsomrĂ„det. NĂ„r udvalget har udbetalt sin gĂŠld fra 2011 er der et overskud pĂ„ 10,7 millioner.

”Det er utrolig glĂŠdeligt, at der er styr pĂ„ budgettet. Det viser, at det nytter at sĂŠtte fokus pĂ„ Ăžkonomien og at nĂ„r der er en klar politisk mĂ„lsĂŠtning om genopretning af Ăžkonomien, sĂ„ kan det lade sig gĂžre.” siger sundhedsudvalgsformand Anders Broholm (V).

En vĂŠsentlig Ă„rsag til, at sundhedsudvalget har kunne prĂŠsentere et sĂ„dant overskud er en klar prioritering af den forebyggende indsats, sĂ„ledes fĂŠrre bliver indlagt pĂ„ sygehusene og i stedet fĂ„r et kommunalt tilbud. SundhedsomrĂ„det har hĂžj prioritet i Frederikshavn Kommune. Indsatser som ”LĂŠngst muligt i eget liv”, kronikerforlĂžb, rehabilitering, genoptrĂŠning og forebyggende hjemmebesĂžg er vĂŠsentlige elementer i indsatsen. Sundhedsudvalget Ăžnsker at en del af overskuddet fra 2012 bruget til i 2013 at ivĂŠrksĂŠtte flere nye tilbud, der kan forbedre sundheden i Frederikshavn Kommune.

”Vi har satset pĂ„ sundhedsomrĂ„det og nu hĂžster vi frugterne heraf. Jeg mener, at borgere er bedst tjent med et nĂŠrt tilbud hvis det er pĂ„ et hĂžjt fagligt niveau og det er hvad vi kan tilbyde i kommunen, samtidig er det klart bedre at forebygge end at behandle” siger Anders Broholm

”Der skal ogsĂ„ lyde en stor ros til medarbejderne, der mĂ„lrettet har arbejdet pĂ„ at holde budgettet. Det er flot. Ved at have styr pĂ„ Ăžkonomien fĂ„r vi mulighed for at skabe bedre sundhed og mere kvalitet i fremtiden” Siger sundhedsudvalgsformanden.

PÄ nÊste byrÄdsmÞde tages endnu et skridt i retning af mere sundhed, nÄr byrÄdet behandler den nye sundhedspolitik.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sundhedsudvalget prĂŠsterer flot overskud' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger