
Central plads forskønnes
10. september 2013 - kl. 11:22 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
I de seneste par dage har pladsen øst for Skagen Kirke været under renovering. 6-8 medarbejdere fra kirkegården har arbejdet med at fjerne bunddækket ( benved ) og fylde de 500 m2 grund op med nyt muldjord.
“Stykket ud mod parkeringspladsen ved Sakristiet trængte til en kærlig hånd, og vi har i noget tid gået med tanken om at lave en flot græsplæne på stykket, fortæller kirkegårdsassistent John Pedersen.
Der er kørt ca 40 m3 nyt muldjord på stykket, og i løbet af i morgen vil den nye græsplæne blive sået.
“Som prikken over i’et vil der senere blive opsat et skagenstakit ud mod parkeringspladsen” slutter John Pedersen.
Det er kirkeudvalget der bevilget midlerne til projektet.
1 kommentarer til “Central plads forskønnes” under annoncerne.
_1.jpg)















Vældig flot tiltag, her rundt den Vakre Gule Skagen kirke. Dette er med at gøre området her, miljøvenligt & triveligt for alle. Skagen Kommune får igen Positive omtaler, flere besøgende, og best af alt : Skagboere vil måske værdsætte denne skønne plet, i fred & ro, som mennesker sårt trænger/.. Tillykke Sognerådet.