For fulde sejl med musik og bamser

For fulde sejl med musik og bamser

13. februar 2014 - kl. 15:02 - af

Nu sættes alle sejl til “Skrubberup Havn”, – en hæsblæsende teaterkoncert for hele familien på Kappelborg, leveret af Ulla Abdullas Cocobongoband.

Kække Karla er otte år gammel, men modig som få – og det bliver der snart brug for. – I ferien skal Karla nemlig til Skrubberup, hvor onkel Sømod bor med sin papegøje Polly. Men snart bliver Polly’s kæreste, Palle, kidnappet af de farlige Lumskebukse, og Karla tager publikum med ud på sit farefulde eventyr for at redde Palle, sig selv og onkel Sømods hus i Skrubberuphavn.

Med hjælp fra de musikalske fisk Rokke, Klaptorskene og den funky Havtaske, går turen for fulde sejl ud på de syv have, hvor det svinger med både jazz, rock, funk, reggae og pop.

Skrubberup Havn kan opleves lørdag den 22/2 kl. 14, og er velegnet for de 4 – 10-årige, men hele familien er naturligvis velkommen!

Koncerten er arrangeret i samarbejde med Skagen Bamsemuseum, som i dagens anledning giver fri entré på dagen for alle, der har løst billet til koncerten. For at flest mulige kan få glæde af såvel Skagen Bamsemuseum som koncerten holder museet derfor ekstraordinært åbent kl. 11 – 17 denne dag.

Fulde sejl, musik og bamser – der er lagt op til en swingende afslutning på vinterferien!

Køb din billet på www.skagenbilletten.dk, Skagen Turistbureau, Skagen Bibliotek eller på billettelefon: 7020 2096.

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'For fulde sejl med musik og bamser' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2007-2026 SkagensAvis.dk - lokale nyheder fra Skagen

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger