
Nick Cave ved skrivemaskinen i en scene fra filmen – og for så vidt også i en scene fra virkeligheden på hans dag nr. 20.000 på jorden.
Bio byder på en øl og 20.000 dage på jorden
16. november 2014 - kl. 12:45 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Skagen Bio har noget helt specielt på programmet, eller skulle man sige lærredet, fredag aften i næste uge, 21. november.
Det er en portrætfilm, som også er en dokumentarfilm – og så er der lidt fiktion.
Det er filmen Nick Cave: 20.000 dage på jorden.
Nick Cave er en af rockmusikkens absolut største navne og koryfæer. I mere end tre årtier har den australske musiker været standardsættende som komponist, forfatter og sanger. Først som frontfigur i post-punkbandet Birthday Party og siden 1984 som forsanger i Nick Cave and the Bad Seeds.
Den apokalyptiske poetprædikant nærer ingen tiltro til det konventionelle dokumentariske portræt og lægger på ingen måde skjul på det. Denne mistro mod mediet vender instruktørerne Iain Forsyth og Jane Pollard, der har haft Jean-Luc Godards ’Sympathy for the Devil’ (1968) som primær inspirationskilde, til deres fordel og lader i stedet filmen udspille sig som en improviseret, iscenesat vision af Caves 20.000. dag på jorden.
Efter den indledende montage slås tonen an af Cave, der vågner en tidlig morgen i sit soveværelse i sit hjem i engelske Brighton. Han er badet i livgivende lys som for at signalere den genfødsel, der konsekvent er på spil i hans musikalske oeuvre. Ved sin side har han sin sovende hustru, Susie, og billedet genkalder coveret på The Bad Seeds album ’Push the Sky Away’, der også genlyder i forskellige former filmen igennem.
Som for at få den private Cave til at lukke op for posen, spiller den britiske forfatter Darian Leader i filmens anliggende Caves psykolog, der i nærmest freudianske scener, trækker musikeren tilbage til sin barndom i Australien, minder fra faderen, hans første forelskelse og seksuelle oplevelser, stofmisbruget og hans største frygt, nemlig at miste hukommelsen. Til sammen danner de nærgående samtaler et collagelignende bagtæppe, der tegner Caves tilværelse i et andet skær.
I andre sekvenser kører Cave rundt i gaderne i sin Jaguar og reflekterer over sit liv. Af og til – ud af det blå – popper der gæster, heriblandt altså Minogue, op i bilen hos ham og tilbyder sig med uddybende anekdoter.
Filmen om Nick Cave er skabt af kunstnerne Iain Forsyth og Jane Pollard, og det er deres første film i spillefilmformat.
Filmen vises kun denne ene gang, og biografen markerer den helt specielle film ved at byde publikum på en øl inden filmen begynder.
Det er dog også muligt at handle i biografens kiosk denne aften.
















Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Bio byder på en øl og 20.000 dage på jorden' til en bekendt